Max Verstappen (Red Bull Racing) a reuşit duminică a 11-a victorie a sezonului, câştigând Marele Premiu al Italiei, de la Monza. Cursa a avut un final neaşteptat, încheindu-se cu Safety Car-ul pe pistă, scrie news.ro.

la 11.09.2022, 18:03

Max Verstappen, pilot F1
Max Verstappen, pilot F1 - Profimedia Images

Podiumul a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari) şi George Russell (Mercedes), care au finalizat pe locurile 2 şi 3.

În clasamentul general olandezul Max Verstappen (Red Bull Race) este lider, cu 335 puncte, urmat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 219 puncte şi de mexicanul Sergio Perez (Red Bull Racing) cu 210 puncte. Pe locul al patrulea se află britanicul George Russell (Mercedes) cu 203 puncte.

În clasamentul pe echipe conduce Red Bull Racing (545 puncte), urmată de Ferrari (406 puncte) şi Mercedes (371 puncte)

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Formula 1: Max Verstappen, victorie în Marele Premiu al Italiei, la Monza. Pilotul l-a învins pe Charles Leclerc