Jucătoarea română de tenis Irina Begu, a doua favorită, a câştigat turneul Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, duminică, după ce a învins-o pe maghiara Reka-Luca Jani, cu 6-3, 6-3, în finala desfăşurată la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti.

la 18.09.2022, 15:25

Imagine ilustrativă
Imagine ilustrativă - Profimedia Images

Begu (32 ani, 41 WTA) a obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 47 min), în condiţii destul de dificile, cu vânt puternic. În primul set, Begu a rupt echilibrul la 3-3, câştigând următoarele trei ghemuri şi setul. Jani a început mai bine actul secund, cu break, dar apoi au urmat trei ghemuri câştigate de Begu. În continuare s-a mers contra serviciului, cu break-uri, însă Begu a închis setul şi meciul pe serviciul său, cu 6-3.

Begu o mai învinsese pe Jani (31 ani, 114 WTA) în 2008, în primul tur la Budapesta (ITF), cu 6-4, 6-1.

Irina Begu a cucerit al doilea său titlu din acest an, după titlul WTA 250 de la Palermo. Begu s-a mai impus la Bucureşti, în 2017, la antepenultima ediţie a turneului WTA 250 din Capitală. Begu a câştigat un cec de 15.000 de dolari şi 160 de puncte WTA, în timp ce Jani a fost recompensată cu 8.000 de dolari şi 95 de puncte WTA.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » Irina Begu a câştigat Ţiriac Foundation Trophy (WTA). Jucătoarea română a învins-o pe maghiara Reka-Luca Jani în două seturi