Video Jasmin Paris a scris istorie. Este prima femeie care a terminat cursa Barkley Marathons, de 160 km

O alergătoare britanică a intrat în istorie, devenind prima femeie care a terminat unul dintre cele mai grele ultramaratoane din lume.

la 23.03.2024, 19:08

Jasmin Paris a terminat cursa Barkley Marathons, de 160 km
Jasmin Paris a terminat cursa Barkley Marathons, de 160 km - Captură video X

Jasmin Paris, din Midlothian, a terminat, vineri, ultramaratonul Barkley Marathons din Tennessee cu un minut și 39 de secunde înainte de termenul limită de 60 de ore, relatează BBC.

La finalul cursei, s-a prăbușit la pământ

Mii de susținători au urmărit cursa pe rețelele de socializare. La finalul cursei, Jasmin Paris era atât de epuizată, încât s-a prăbușit la pământ, relatează Mediafax.

Traseul de la Frozen Head State Park se schimbă în fiecare an, acoperind 160 de kilometri, implicând zeci de mii de metri de urcare și coborâre.

Doar 20 de persoane au reușit să ajungă la finalul cursei în cele 60 de ore alocate, de când aceasta a fost extinsă la 160 de kilometri, în 1989.

Like | 2 voturi

Cum vă petreceţi Floriile?

Observator » Sport » Jasmin Paris a scris istorie. Este prima femeie care a terminat cursa Barkley Marathons, de 160 km