Curs valutar

Luptătoarea română Kriszta Tunde Incze a fost învinsă sâmbătă în recalificăriile categoriei 62 kg, la lupte libere feminin de la Jocurile Olimpice, de canadiana de origine mexicană Ana Paula Godinez Gonzalez. Românca părăsește astfel competiția olimpică fără nicio victorie.

la 10.08.2024 , 12:59

Kriszta Tunde Incze JO 2024: Luptătoarea română Kriszta Incze, învinsă în recalificări la lupte libere - Profimedia Images

Godinez Gonzalez s-a impus cu o victorie la puncte, cu scorul de 2-0. Canadiana a avut inițiativa în permanență, românca nereușind să inițieze atacuri câștigătoare.

Incze a avut nevoie și de intervenția medicului în prima repriză, pentru o lovitură la nas.

După ce a punctat în prima repriză, canadiana s-a străduit să-și conserve avantajul și, în urma victoriei, va lupta în finala mică, pentru medalia de bronz, cu norvegiana Grace Jacob Bullen.