Video Kosovo - România 0-0, în preliminariile EURO 2024: Nici rău, nici bine. Tricolorii rămân în cărți pentru turneul final din Germania. Clasamentul grupei

Kosovo - România 0-0, în preliminariile EURO 2024. Tricolorii nu au reușit să înfrângă selecționata kosovară, la Priștina, și astfel să-și asigure un avantaj decisiv în lupta pentru calificarea în grupele turneului european. Selecționata României rămâne însă pe locul 2, la bătaie cu Elveția și Israel. Meciul a fost transmis LIVE VIDEO exclusiv pe Antena 1 și pe AntenaPLAY.

la 16.06.2023, 23:56

jucători naționala de fotbal de României, în KOSOVO
Kosovo - România în preliminariile EURO 2024. Meciul e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY - FRF

Cum arată acum grupa României, în preliminariile EURO 2024 (primele două selecționate se califică):

Elveția – 9 puncte

România – 7 puncte

Israel – 4 puncte

Kosovo – 3 puncte

Andorra – 1 punct

Belarus – 0 punct;

Naționala de fotbal nu a mai participat la un turneu final european din 2016, atunci când a fost eliminată încă din grupe. Meciul de vineri a avut o miză specială pentru selecţionerul României, care a împlinit 45 de ani chiar în ziua partidei de la Priștina.

Cele mai importante momente ale meciului Kosovo - România

Minutul 92: Naționala putea pierde partida în ultimele minute. Kosovarul Muriqi a tras peste poartă din careul nostru, după ce Zhegrova a făcut ravagii în apărarea tricolorilor, pentru a doua oară.

Minutul 86: Edi Iordănescu faci schimbări. Au intrat Denis Alibec şi Ianis Hagi, au ieşit Nicolae Stanciu şi George Puşcaş.

Minutul 69: Zhegrova a băgat mingea în poartă cu o lovitură de cap, însă golul a fost anulat pentru kosovari!

Minutul 50: Ocazie mare pentru România! Dennis Man a şutat periculos de la marginea careului, însă balonul a fost deviat în corner.

Minutul 46: A început a doua repriză. O nouă șansă pentru națională de a face un pas decisiv către grupele EURO 2024.

Minutul 45+: Tricolorii termina prima repriză la egalitate, după ce au fost la un pas de a primi gol în prelungiri.

Minutul 26: România încă nu a avut o șansă serioasă de a marca, însă nici kosovarii nu atacă tocmai periculos.

Minutul 8: Prima ocazie pentru România! George Puşcaş a fost aproape de gol, dar reluarea lui, după o centrare trimisă de Dennis Man de pe partea dreaptă, a ocolit poarta.

Minutul 1. A început meciul. HAI, ROMÂNIA!

UPDATE 20:20. Echipa de start a României pentru meciul cu Kosovo

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 22. Camora – 6. Băluță, 14. M. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 20. Man, 9. Pușcaș, 17. Coman.

Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 11. Hagi, 13. Mihăilă, 18. Olaru, 19. Screciu, 21. Moruțan, 23. Sorescu

Echipa naţională de fotbal are şase puncte (Andorra - România 0-2 și România - Belarus 2-1), după primele două etape scurse din preliminariile EURO 2024. Adversara României, Kosovo, are doar două puncte din două meciuri, iar o victorie a tricolorilor le-ar mai lăsa doar şanse teoretice kosovarilor.

FRF a anunţat că naţionala României va evolua în echipament galben împotriva reprezentativei din Kosovo, în preliminariile EURO 2024. Echipamentul de joc al celor două echipe s-a decis la şedinţa tehnică dinaintea partidei.

Din cauza situaţiei tensionate din Balcani, fanii tricolorilor sunt rugaţi să nu scandeze sau să afișeze mesaje politice care pot conduce la reacții din partea spectatorilor-gazdă. În ce priveşte deplasarea în Kosovo, românilor li s-a recomandat să intre în această ţară prin Macedonia de Nord sau prin Serbia. Precizările FRF au venit după ce săptămânile trecute au avut loc violenţe între etnicii sârbi şi forţele de ordine din nordul țării.

Selecționerul României, Edi Iordănescu, are însă alte motive de îngrijorare. Gazonul nu se prezintă în cele mai bune condiţii. Problemele s-au amplificat chiar în timpul ultimului antrenament al tricolorilor, când a început o ploaie torenţială. Gazonul s-a îmbibat cu apă, astfel că şedinţa de pregătire s-a încheiat după numai 35 de minute.

Este de menţionat, totodată, că duelul de vineri seara, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, este prima confruntare directă dintre România şi Kosovo.

Preliminarii EURO 2024. Lotul României pentru dubla cu Kosovo și Elveția

Portari: Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Marian AIOANI (Farul Constanța, 0/0), Horațiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 1/0)

Fundași: Andrei RAȚIU (Huesca | Spania, 11/1), Cristian MANEA (CFR Cluj, 21/2), Andrei BURCĂ (CFR Cluj, 17/1), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 5/0), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 24/2), Adrian RUS (Pisa | Italia, 17/1), Mario CAMORA (CFR Cluj, 9/0), Raul OPRUȚ (Hermannstadt, 3/0).

Mijlocași: Marius MARIN (Pisa | Italia, 10/0), Tudor BĂLUȚĂ (Farul Constanța, 11/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 0/0), Darius OLARU (FCSB, 10/0), Nicolae STANCIU (Wuhan Three Towns | China, 58/12), Alexandru CICÂLDĂU (Ittihad Kalba | EAU, 29/4), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 24/2), Deian SORESCU (FCSB, 10/0), Olimpiu MORUȚAN (Pisa | Italia, 7/1), Florinel COMAN (FCSB, 5/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 18/6), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 10/1).

Atacanți: George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 34/10), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 29/3), Louis MUNTEANU (Farul Constanța, 0/0).

Meciul Kosovo - România se joacă pe stadionul Fadil Vokrri din Priștina.

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » Kosovo - România 0-0, în preliminariile EURO 2024: Nici rău, nici bine. Tricolorii rămân în cărți pentru turneul final din Germania. Clasamentul grupei