Video Andorra - România 0-2. Tricolorii au început cu dreptul campania pentru EURO 2024

Andorra - România 0-2, în preliminariile EURO 2024. Reprezentativa României a întâlnit-o pe Andorra, în primul meci din preliminariile Campionatului European de Fotbal din 2024. Tricolorii au început cu dreptul și au învins ușor selecționata adversă: un scor bun, care putea fi însă și mai mare. Partida a fost transmisă exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. România joacă în preliminarii în grupa I, cu Israel, Elveţia, Belarus, Andorra şi Kosovo.

la 25.03.2023, 23:50

Naționala lui Edi Iordănescu a început cu dreptul campania pentru EURO 2024, cu o victorie obținută ușor în deplasare, cu Andorra. Dennis Man și Denis Alibec au înscris pentru tricolori, în minutele 34 și 49.

Cum s-a desfășurat meciul Andorra - România

Minutul 90: Fluier de final. România a învins Andorra după un meci ușor, în care diferența de scor putea fi mai mare.

Minutul 75: Alibec îl găsește în careu pe Octavian Popescu, însă mijlocașul României nu poate majora diferența. Tricolorii nu au însă probleme cu selecționata Andorrei.

Minutul 49: Gol România! Denis Alibec trimite din nou mingea în poarta adversă, iar de data aceasta golul este valabil!

Minutul 46: A început a doua repriză a meciului Andorra - România din preliminariile EURO 2024.

PAUZĂ: România conduce Andorra, după o primă repriză cu puține ocazii de gol.

Minutul 34: Gol România! Tricolorii au deschis scorul prin Dennis Man! Extrema celor de la Parma a trimis balonul în poartă cu o lovitură frumoasă de cap, după o centrare perfectă a lui Olimpiu Moruțan.

Minutul 29: Denis Alibec a băgat mingea în poartă, însă arbitrul a anulat golul. Olaru era în offside la faza respectivă.

Minutul 9: Ocazie de gol pentru tricolori! Alibec a primit o minge în interiorul careului, însă a trimis puțin peste poartă.

Minutul 1: A început meciul! Suporterii români au aprins deja torțe în tribune.

O țară întreagă speră la o nouă calificare în grupele EURO 2024, iar de data aceasta norocul pare a fi de partea noastră. Grupa tricolorilor pare a fi una ușoară.

Andorra - România este primul meci al naţionalei lui Edi Iordănescu în preliminariile pentru Campionatul European din 2024. Ultimul EURO la care a jucat România a fost în 2016, iar selecţionerul era Anghel Iordănescu, tatăl lui Edi Iordănescu, transmite AS.RO.

România (4-3-3): Radu – Raţiu, Burcă, Drăguşin, Sorescu – Olaru, R. Marin, Stanciu – Moruţan, Alibec, Man

Andorra - România a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAY

Potrivit FRF, echipa naţională de fotbal a României are în palmares patru confruntări, toate oficiale, cu Andorra, iar bilanţul este unul sută la sută pozitiv, cu 4 victorii şi golaveraj 15-1.

În preliminariile CM 2006 a întâlnit România pentru prima oară Andorra, o dublă confruntare care s-a terminat 5-1 pentru tricolori în deplasare şi 2-0 în returul de la Constanţa. Au urmat alte două meciuri oficiale, şi tot în preliminarii de Mondial, de data aceasta contând pentru ediţia 2014 a competiţiei supreme. Tricolorii s-au impus cu 4-0 atât la Bucureşti (2012), cât şi în returul din Andorra la Vella (2013). Torje, C. Lazăr, Găman şi Maxim au scris succesul de pe teren propriu în 2012, cu Chiricheş titular şi integralist, în vreme ce anul următor au marcat Keşeru, Bogdan Stancu şi aceiaşi Torje şi C. Lazăr.

Programul meciurilor din luna martie

• Sâmbătă, 25 martie, ora 21:45, Estadi Nacional (Andorra): Andorra – ROMÂNIA
  • Marți, 28 martie, ora 21:45, Arena Națională (București): ROMÂNIA – Belarus

Selecționerul Edward Iordănescu a convocat un lot format din 26 de jucători pentru aceste prime jocuri din drumul spre EURO 2024. Din lot fac parte 16 jucători ce evoluează în campionate din străinătate, restul de 10 venind din campionatul intern.

Surprizele selecționerului Iordănescu pentru aceste două meciuri sunt debutanții Adrian Șut, de la FCSB, și Alexandru Dobre, de la Famalicão (Portugalia). Lipsește din lot Vlad Chiricheș, accidentat. Din competiția internă, cei mai mulți jucători îi dă FCSB, cu 4 selecționați, toți din departamendul median, urmată de CFR Cluj cu 3, toți din defensivă și Farul Constanța, cu 2, respectiv Rapid cu un jucător.

Lotul convocat de Edward Iordănescu

Acesta este lotul convocat de selecţionerul Edward Iordănescu pentru preliminariile EURO 2024. S-au mai aflat în lot Mario Camora şi George Puşcaş, dar ei s-au accidentat.

PORTARI: Florin Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 1/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 20/2), Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 9/0), Raul Opruț (Hermannstadt, 2/0), Marius Ștefănescu (Sepsi OSK, 2/0);

MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (FCSB, 9/0), Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 8/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 9/0), Darius Olaru (FCSB, 9/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 44/2), Adrian Șut (FCSB, 0/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 0/0), Dennis Man (Parma | Italia, 16/5), Octavian Popescu (FCSB, 5/0);

ATACANȚI: Florin Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis Alibec (Farul Constanța, 27/2), Louis Munteanu* (Farul Constanța, 0/0), George Pușcaș (Genoa | Italia, 34/10).

Programul complet al grupei I

Pentru preliminariile EURO 2024, România face parte din Grupa I, alături de Elveția, Israel, Kosovo, Belarus și Andorra. Meciurile se vor disputa în perioada martie – noiembrie 2023, urmând a fi decise 20 dintre calificate, primele două clasate din fiecare grupă. Alte 3 reprezentative își vor câștiga locul la turneul final în urma play-off-urilor Nations League, în martie 2024.

25 martie 2023: Belarus – Elveția (19:00), Andorra – ROMÂNIA, Israel – Kosovo (21:45)

28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel (21:45)

16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)

19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)

9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)

12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)

12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)

15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)

21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Se califică primele 2 clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League.

Şansele de calificare la EURO 2024

Naţionala de fotbal a României are 42% şanse de calificare la EURO 2024, potrivit unei analize a statisticienilor Gracenote, publicată în săptămâna în care încep preliminariile acestei competiţii, scrie Reuters. Potrivit statisticienilor Gracenote, România este favorită să încheie pe locul 2 grupa, după Elveţia. România a fost ultima oară la un turneu final la Campionatul European din 2016, organizat de Franţa.

Se califică primele două clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele trei locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor. Patru echipe, cu Portugalia în frunte, au şanse de cel puţin 90% să se califice la EURO 2024.Studiul arată că Portugalia, campioana europeană din 2016, are 96% şanse de calificare la EURO 2024, pe baza simulărilor, fiind urmată de Elveţia (90%), Croaţia (90%) şi Spania (90%).

Edi Iordănescu, înainte de meciul Andorra - România

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru AntenaSport, Edi Iordănescu a vorbit despre partida cu Andorra, cea care deschide drumul naţionalei României spre EURO 2024.

"E un început de campaniei şi suntem încrezători, cu energie bună şi cu speranţă. Avem argumente în sensul acesta, ultimele acţiuni ne dau speranţe. Simplele mele declaraţii nu ne câştigă meciul. Trebuie să fim extrem de concentraţi, cu spirit, cu atitudine, va trebui să fimk eficienţi şi conectaţi din primul minut. Dacă vă uitaţi la ultimele rezultate, trebuie să ne pună în gardă. Mă gândesc la înfrângerea 0-1 cu Austria, la înfrângerea 1-2 din Ungaria. Ne aşteptăm la un joc complicat. Când vii după 8 ani de secetă, presiunea e mare, aşteptările sunt mari, dorinţa e mare şi trebuie să ştim să gestionăm. Trebuie să folosim această presiune în avantajul nostru. Avem un meci cu un adversar extrem de motivat. Suntem pregătiţi pentru un meci complicat şi nu avem plan B, decât cele 3 puncte şi să le ducem acasă. Dacă asta ar fi cheia calificării, nu aş mai fi lăsat autocarul să intre cu spatele. Noi vrem 3 puncte, nu putem obţine 6 puncte dacă mâine nu vom lua cele 3 puncte", a spus Edi Iordănescu înainte de Andorra – România, meci ce va fi transmis în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, sâmbătă, de la ora 21:45.

Imagini de la antrenamentul tricolorilor pentru partida cu Andorra:

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Andorra - România 0-2. Tricolorii au început cu dreptul campania pentru EURO 2024