Echipa de handbal a României a învins Cehia cu 30-28 (17-14), în grupa principală a Campionatului European de Handbal Feminin. E nevoie de încă o victorie, cu Danemarca, pentru ca fetele noastre să ajungă în semifinale.

România s-a impus în faţa Cehiei, la Campionatul European de Handbal Feminin, după un final cu mari emoţii. Româncele au pornit ca favorite, iar scorul de la pauză, 17-14, a confirmat că fetele se îndreaptă de o victorie.

Însă finalul partidei a fost de infarct. Cu 18 minute înaintea încheierii meciului, Cehia a reuşit să egaleze. Iar un minut mai târziu, portarul Denisa Dedu a reuşit, cu o paradă spectaculoasă, să împiedice adversarele să preia conducerea.

România şi-a revenit şi a înscris rapid 2 goluri. Însă situaţia s-a complicat după ce Crina Pintea a fost eliminată de două ori, pentru două minute, în minutele 49 şi 53.

Deşi în inferioritate, România a reuşit să păstreze scorul. Finalul a mai adus o eliminare din echipa noastră, dar şi una din echipa cehă.

Crina Pintea a oprit tabela cu un gol, ducând scorul la 30-28.

România e în prezent pe locul al doilea în grupa principală, cu 4 puncte, după Norvegia, care are 6 puncte. Pentru a ajunge în semifinală, România are nevoie de victorie în faţa echipei Danemarcei, care e pe locul 3, cu un număr egal de puncte.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Mai puţini, dar mai buni! România învinge Cehia la handbal feminin, cu 30-28, deşi fetele noastre erau în inferioritate (VIDEO, GALERIE FOTO)