Olympiakos Pireu a câştigat dramatic trofeul Europa Conference League la fotbal, după ce a învins-o pe Fiorentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, miercuri seara, pe AEK Arena din Atena.

la 30.05.2024 , 01:31

Olympiakos Pireu a câştigat dramatic trofeul Europa Conference League
Olympiakos Pireu a câştigat dramatic trofeul Europa Conference League - Profimedia Images

Olympiakos a devenit prima echipă elenă care câştigă un trofeu european prin golul atacantului marocan Ayoub El Kaabi (116).

Fiorentina a pierdut finala competiţiei pentru al doilea sezon consecutiv, după ce anul trecut era învinsă de West Ham United cu 2-1, printr-un gol înscris de Jarrod Bowen (90).

Desfăşurarea meciului Olympiakos - Fiorentina

Olympiakos a avut prima mare ocazie a finalei, portarul Terracciano (4) salvând golul la şutul trimis de Podence la colţul lung. Echipa viola a replicat imediat, dar Belotti a fost imprecis din poziţie bună (5).

Fiorentina, care a început meciul cu opt jucători care au fost titulari şi în finala de anul trecut, a fost echipa care a construit mai mult, iar Bonaventura (21) l-a testat pe tânărul portar grec Tzolakis, care a fost la post.

Portughezul Podence a creat din nou pericol la poarta lui Terracciano (25), cu o deviere cu capul la un corner, însă goalkeeper-ul italian a reţinut.

În repriza secundă ocazii clare de poartă au lipsit multă vreme, Fiorentina fiind mai aproape de finalizare, însă Milenkovic (65) a trimis pe lângă poartă cu capul, iar Tzolakis a intervenit salvator la reluarea nu tocmai reuşită a lui Kouame (69).

Oly ieşit la rampă pe finalul timpului regulamentar, când Iborra a trimis periculos cu capul mingea centrată de Horta (80).

Gazdele au protestat în debutul prelungirilor, după ce o centrare a lovit mâna lui Martinez Quarta în careu, dar arbitrul nu a acordat penalty.

Terraciano s-a evidenţiat din nou (96), de data aceasta la şutul lui Jovetic, fostul jucător al Fiorentinei. La poarta cealaltă, Tzolakis a salvat situaţia la mingea trimisă de Ikone (110).

Olympiakos s-a impus prin golul marocanului Ayoub El Kaabi, care i-a luat faţa fundaşului şi a trimis cu capul în plasă la colţul scurt mingea centrată de Hezze (116). Pentru El Kaabi a fost al 16-lea său gol european din acest sezon.

Fiorentina a avut o şansă de a restabili egalitatea, însă Ikone a fost blocat in extremis de David Carmo (120+1).

Ambele formaţii au fost lipsite de prospeţime în unele momente, având în vedere că au jucat 57 de meciuri în acest sezon.

Spaniolul Jose Luis Mendilibar a devenit, la 63 de ani şi 76 de zile, cel mai vârstnic antrenor care câştigă Europa Conference League, doborând recordul lui David Moyes, care avea 60 de ani şi 43 de zile când a cucerit trofeul cu West Ham, anul trecut.

Fiorentina rămâne singurul club care a jucat finalele celor patru competiţii europene intercluburi, Cupa Campionilor Europeni/Champions League, Cupa UEFA/Europa League, UEFA Europa Conference League şi defuncta Cupa Cupelor.

Olympiakos Pireu - Fiorentina 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri

A marcat: Ayoub El Kaabi (116).

Atena, AEK Arena: 26.842 spectatori

Europa Conference League - finala

Au evoluat echipele:

Olympiakos: 88. Konstantinos Tzolakis - 23. Rodinei, 45. Panagiotis Retsos, 16. David Carmo, 3. Francisco Ortega (18. Quini, 91) - 32. Santiago Hezze, 8. Vicente Iborra - 56. Daniel Podence (19. Georgios Masouras, 106), 6. Chiquinho (5. Andre Horta, 77), 7. Konstantinos Fortounis (căpitan; 22. Stevan Jovetic, 73) - 9. Ayoub El Kaabi (11. Youssef El-Arabi, 120+2). Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

Rezerve neutilizate: 1. Alexandros Paschalakis, 99. Athanasios Papadoudis - 15. Sotiris Alexandropoulos, 20. Joao Carvalho, 27. Omar Richards, 65. Apostolos Apostolopoulos, 74. Andreas Ntoi.

Fiorentina: 1. Pietro Terracciano - 2. Dodo, 4. Nikola Milenkovic, 28. Lucas Martinez Quarta, 3. Cristiano Biraghi (căpitan; 16. Luca Ranieri, 106) - 6. Arthur Melo (32. Alfred Duncan, 74), 38. Rolando Mandragora - 10. Nicolas Gonzalez (9. Lucas Beltran, 106), 5. Giacomo Bonaventura (11. Jonathan Ikone, 82), 99. Christian Kouame (72. Antonin Barak, 82) - 20. Andrea Belotti (18. Mbala Nzola, 59). Antrenor: Vincenzo Italiano.

Rezerve neutilizate: 53. Oliver Christensen - 8. Maxime Lopez, 19. Gino Infantino, 22. Davide Faraoni, 33. Michael Kayode, 65. Fabiano Parisi.

Arbitru: Artur Soares Dias; arbitri asistenţi: Paulo Soares, Pedro Ribeiro (toţi din Portugalia); al patrulea oficial: Glenn Nyberg (Suedia)

Arbitru video: Tiago Martins (Portugalia); arbitri asistenţi video: Christian Dingert, Marco Fritz (ambii din Germania)

Observator pentru arbitri: Carlos Velasco Carballo (Spania); Delegat UEFA: Istvan Huszar (Ungaria)

Cartonaşe galbene: Podence (29), Martinez Quarta (42), Kouame (79), Jovetic (94), Paschalakis (95), Biraghi (99), El Kaabi (117).

Mergeţi în vacanţă pe litoralul românesc sau în străinătate?
Observator » Sport » Olympiakos - Fiorentina 1-0 în finala Conference League. Meci dramatic, cu gol marcat în minutul 116