Echipa Universitatea Cluj a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, în primul meci de baraj pentru calificarea în cupele europene intercluburi şi va juca finala barajului, cu Universitatea Craiova.

la 19.05.2024 , 17:25

Oţelul Galaţi – Universitatea Cluj 0-2. Clujenii joacă baraj pentru Conference League - Profimedia

Gălăţenii au primit un penalti în minutul 28, după ce Gertmonas, portarul clujenilor, l-a faultat pe Samuel Teles, dar Rusevic a executat slab şi goalkeeperul oaspeţilor a apărat. Maciel a ratat şi el în minutul 45+3 o ocazie mare de gol, iar Sabău l-a introdus în joc pe Anselmo, în minutul 57. Argentinianul a deschis scorul în minutul 62, după un contraatac, iar în minutul 72 a înscris din pasa lui Silaghi şi a adus victoria Universităţii, 2-0. Clujenii vor evolua în finala barajului de calificare în cupele europene împotriva Universităţii Craiova, care a încheiat play-off-ul pe locul trei, clasar care i-a dat dreptul să participe la barajul pentru Conference League, potrivit news.ro.

Oţelul şi Universitatea Cluj, locul doi, respectiv locul patru în play-out, au jucat semifinala barajului deoarece UTA Arad, câştigătoarea play-out-ului, şi AFC Hermannstadt, formaţia clasată pe locul 3, nu au obţinut licenţa pentru cupele europene.

OŢELUL GALAŢI: E. Pap - Adăscăliţei (A. Rus 74), Yabre, J. Cisse (Zivulic 37), Miguel Silva - Cisotti, J. Lameira, S. Teles – Maciel (Gaitan 74), Rusevic (Aly Malle 61), R. Tănasă (Bodişteanu 61). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

UNIVERSITATEA CLUJ: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – R. Silaghi (Chinteş 77), G. Simion, Bic (Roger 57), V. Gheorghe (Anselmo 57) – Roguljic (Doukoure 77), Nistor (A. Suciu 90). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: S. Teles 36, Yabre 87 / Gertmonas 9, Nistor 45+3, Chipciu

Arbitri: Marian Barbu – Sebastian Gheorghe, Stelian Slabu – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Ovidiu Artene

Observator: Cristina Babadac

Cu ce preferaţi să plecaţi în vacanţă?
Observator » Sport » Oţelul Galaţi – U. Cluj 0-2. Clujenii merg în finala barajului pentru Conference League, cu Universitatea Craiova