Primărul Sectorului 1 al Capitalei vrea să reînvie una dintre cele mai mari echipe de fotbal pe care le-a avut România
Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, a înaintat Consiliului Local un proiect de hotărâre ce îşi propune renaşterea echipei de fotbal Rapid, cu sprijinul administraţiei locale.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, a înaintat Consiliului Local un proiect de hotărâre ce îşi propune renaşterea echipei de fotbal Rapid, cu sprijinul administraţiei locale.
Consilierii locali vor dezbate, vineri, propunerea primarului într-o şedinţă ordinară.
Conform unei Ordonanţe de Urgenţă a Guvernului, administraţiile locale vor putea finanţa activităţile sportive ale cluburilor de drept public.
FC Rapid, echipă înfiinţată în 1923, şi-a întrerupt activitatea în 2016, când societatea comercială care administra gruparea giuleşteană a intrat în faliment. Ulterior, două echipe, AFC Rapid şi Mişcarea CFR, care se doresc a fi continuatoarele formaţiei Rapid, au fost înscrise în Liga a V-a şi au promovat în eşalonul superior.
Şi conducerea grupării FC Voluntari şi-a manifestat intenţia de a cumpăra marca Rapid atunci când va fi scoasă la licitaţie, urmând ca echipa să-şi schimbe numele şi să evolueze în Liga I.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰