Real Madrid - Eintracht Frankfurt - 2-0 în Supercupa Europei. Madrilenii câștigă trofeul pentru a cincea oară
Real Madrid a cucerit pentru a cincea oară Supercupa Europei la fotbal, după ce a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Stadionul Olimpic din Helsinki, notează Agerpres.
![Real Madrid - Eintracht Frankfurt - 2-0 în Supercupa Europei Real Madrid - Eintracht Frankfurt - 2-0 în Supercupa Europei](https://img.observatornews.ro/0/2022/8/11/483296/real-madrid-b3f8fccc.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Real Madrid a început în cea mai bună formulă a sa meciul din Supercupei Europei la fotbal cu Eintracht Frankfurt, miercuri seara, pe Stadionul Olimpic din Helsinki. Ancelotti a jucat cu Courtois în poartă, cu Carvajal, Eder Militao, Alaba şi Mendy în apărare, Kroos, Casemiro şi Modric vor evolua la mijloc, iar în atac, Valverde, Benzema şi Vinicius.
Eintracht, câştigătoarea Europa League în sezonul trecut, nu a contat pe sârbul Filip Kostic, care a ales să nu meargă la Helsinki pentru a finaliza transferul la Juventus. Nici Mario Goetze, adus vara aceasta de la PSV, nu a fost titular, el figurând pe lista de rezerve.
Echipa de start Real Madrid: 1. Thibault Courtois - 2. Dani Carvajal, 3. Eder Militao, 4. David Alaba, 23. Ferland Mendy - 8. Toni Kroos, 14. Casemiro, 10. Luka Modric - 15. Fede Valverde, 9. Karim Benzema (căpitan), 20. Vinicius Junior. Antrenor: Carlo Ancelotti.
Rezerve: 13. Andri Lunin - 5. Jesus Vallejo, 6. Nacho, 7. Eden Hazard, 11. Marco Asensio, 17. Lucas Vazquez, 18. Aurelien Tchouameni, 19. Dani Ceballos, 21. Rodrygo, 22. Antonio Rudiger, 24. Mariano Diaz, 25. Eduardo Camavinga.
Echipa de start Eintracht Frankfurt: 1. Kevin Trapp - 18. Almamy Toure, 35. Tuta, 2. Evan Ndicka - 36. Ansgar Knauff, 8. Djibril Sow, 17. Sebastian Rode (căpitan), 25. Christopher Lenz - 15. Daichi Kamada, 19. Rafael Borre, 29. Jesper Lindstroem. Antrenor: Oliver Glasner.
Rezerve: 31. Jens Grahl, 40. Diant Ramaj - 5. Hrvoje Smolcic, 6. Kristijan Jakic, 9. Randal Kolo Muani, 11. Faride Alidou, 20. Makoto Hasebe, 21. Lucas Alario, 22. Timothy Chandler, 23. Jens Hauge, 27. Mario Goetze.
Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Simon Bennett (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Donatas Rumsas (Lituania)
Arbitru video: Tomasz Kwiatkowski (Polonia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Tiago Martins (Portugalia)
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰