România este campioana lumii

Echipa de handbal feminin sub 18 ani a Românieie a cucerit titlul mondial după ce a umilit Germania în finală.

Echipa de handbal feminin sub 18 ani a Românieie a cucerit titlul mondial după ce a umilit Germania în finală. Scorul a fost deschis de nemţoaice însă româncele au egalat rapid. Apoi, fetele noastre au au înscris pe bandă rulantă până la scorul de 7-1.

Pauza meciului le-a oferit româncelor, pe lângă gura de aer binemeritată, şi liniştea de care aveau nevoie pentru a pregăti partea a doua a jocului, "tricolorele" conducând la opt goluri diferenţă, 15-7.

Cea mai mare diferenţă de goluri, dintre România şi Germania, a fost de 11 puncte, în repriza a doua, la scorul de 23-12. Fetele au câştigat cu cu scorul de 32-21. Cea mai tînără handbalistă din lotul naţional este Bianca Maria Bazaliu, care a împlinit 17 ani pe 30 iulie.

sursă: gsp.ro

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?