Sepsi OSK a învins joi, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 de formaţia bulgară ŢSKA Sofia, în manşa a doua a turului secund preliminar din Conference League. Sepsi s-a calificat în turul al treilea al competiţiei, informează news.ro.

la 03.08.2023, 22:15

- Hepta

Sepsi a început meciul de pe teren propriu cu echipa bulgară având avantajul victoriei de la Sofia. Mai mult decât atât, în minutul 17, Marius Ştefănescu a fost faultat în careu de portarul Gustavo Busatto şi arbitrul albanez Hamiti Eldorjan a dictat penalti pentru gazde. A executat Cosmin Matei, care a deschis scorul. În minutul 59, covăsnenii au trecut pe lângă majorarea scorului, la pătrunderea lui Nicolae Păun, singur cu portarul, în careu, însă Busatto l-a blocat pe român şi a rezolvat faza. Sepsi a făcut însă 2-0, în minutul 70.

Denis Ciobotariu a centrat, Cosmin Matei a reluat şi mingea a ajuns la Aganovic, care a înscris. Rondon nu a reuşt să finalizeze în minutul 78, fiind blocat de Busatto. Roland Varga a înscris pentru 3-0 în minutul 90, după o pasă de la Aganovic şi Alimi a stabilit scorul final în minutul 90+5, din penalti. Victorioasă cu 4-0, Sepsi s-a calificat în turul al treilea preliminar din Conference League.

Echipele de start

• Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, M. Bălaşa, A. Dumitrescu - N. Păun (Damaşcan 80), C. Matei (R. Varga 73), Alimi - I. Gheorghe (Aganovic 67), Safranko (Rondon 67), M. Ştefănescu (Francisco Junior 82)
  • ŢSKA Sofia: Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba – Turitsov (Donchev 75), Heintz (Shaghoyan 75), Carreazo, Lindseth (Shopov 82), Sanyang (Vion 46)  - Phaeton (D. Asprilla 63), Nazon

Sepsi OSK va juca în turul 3 în compania celor de la Aktobe (Kazahstan), pe 10 și 17 august.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Sepsi OSK – ŢSKA Sofia 4-0, în Conference League. Covăsnenii s-au impus cu 6-0 scor cumulat şi s-au calificat în turul 3