Simona Halep, locul 15 WTA şi favorită 15, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Toronto, cu premii totale de 2,5 milioane de dolari.

de Antonia Roşu

la 11.08.2022, 21:47

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto. Românca a învins-o pe Jil Teichmann, cu scorul de 6-2 7-5 - Profi Media

În optimi, Halep a învins-o pe sportiva elveţiană Jil Teichmann, numărul 21 mondial, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi jumătate, potrivit news.ro.

În faza următoare, românca o va întâlni pe Coco Gauff (SUA), locul 11 WTA

Simona Halep şi Coco Gauff au mai fost adversare de trei ori, toate meciurile fiind câştigate de româncă. Două partide au avut loc în 2022 (Indian Wells şi Madrid).

Prin calificarea în sferturi, Halep şi-a asigurat un premiu de 61.300 de dolari şi 190 de puncte. Sportivele învinse în optimi primesc câte 30.660 de dolari şi 105 puncte.

Observator » Sport » Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto. Românca a învins-o pe Jil Teichmann, cu scorul de 6-2 7-5