Statele Unite și Țara Galilor au remizat, scor 1-1 (1-0), luni seara, în ultima partidă a celei de a doua zile de la Campionatul Mondial, într-un meci contând pentru Grupa B. Weah a deschis scorul, iar Bale a egalat din lovitură de pedeapsă, notează Mediafax.

la 21.11.2022, 23:19

- Profimedia

Americanii au dominat prima repriză, în debutul căreia au irosit o dublă ocazie de a deschide scorul, finalizată cu o lovitură de cap a lui Sargent, în urma căriea mingea a lovit bara. SUA a marcat în minutul 36, după o angajare a lui Timothy Weah, de către Pulisic, dejucând jocul la offside al galezilor.

Bale și compania au echilibrat jocul în partea secundă, când au avut cele mai importante ocazii, Moore și Turner nereușind să înscrie. În minutul 81, Zimmerman intervine neglijent la Bale și provoacă un penalty, transformat de căpitanul galezilor, gol ce a consemnat rezultatul final, 1-1.

Anglia conduce grupa B, după victoria categorică din meciul de debut, cu Iran, SUA și Țara Galilor ocupând locurile 2 și 3 la egalitate. Următoarele meciuri din grupă se joacă vineri, 25 noiembrie, când Anglia întâlnește SUA și Iran se confruntă cu Țara Galilor.

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » SUA - Ţara Galilor 1-1, la Cupa Mondială 2022. Primul egal de la Mondial: Bale a marcat dintr-un penalty obţinut tot de el