Selecţionata Australiei a învins echipa Tunisiei cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, într-un meci din Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

la 26.11.2022, 14:26

Tunisia - Australia 0-1, la Cupa Mondială 2022
Tunisia - Australia 0-1, la Cupa Mondială 2022 - Profimedia Images

Australia a învins la limită, sâmbătă, reprezentativa Tunisiei, scor 1-0 (1-0), în primul meci al etapei a doua, din Grupa D, la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar. Duke a marcat în prima repriză, australienii reușind apoi să conserve rezultatul, pentru primele 3 puncte în competiție.

"Cangurii" au fost mai ofensivi în prima parte a meciului, trimițând o ploaie de centrări în careul tunisian, însă timp de 20 de minute defensiva africană a fost la post. În minutul 23, Mitchell Duke a fost mai bine plasat la centrarea deviată a lui Craig Goodwin și a plasat foarte bine mingea cu capul, din apropiere, peste portar, deschizând scorul (min. 23, 1-0).

Australienii au continuat să domine, încercând să surprindă și cu alte centrări, fără rezultat pe tabelă. Tunisia a reușit să se apropie de careul advers în câteva rânduri, dar defensiva Australiei a respins de fiecare dată. Singurele șuturi ce au trecut de apărarea "cangurilor" au trecut destul de mult pe lângă poartă. Repriza secundă s-a jucat mult la uzură în a doua sa jumătate. Tunisienii au forțat pe final, trimițând multe mingi în careul advers. Defensiva jucătorilor a rezistat, aducând Australiei primele 3 puncte, notează Mediafax.

Urmează o confruntare cu Danemarca, în ultimul meci din faza grupelor, în timp ce Tunisia rămâne cu un punct și șanse reduse de a mai ieși din grupă, în condițiile în care se confruntă cu Franța în partida de miercuri, din etapa a 3-a. Celălalt meci al etapei a doua, din Grupa D, dintre Franța și Danemarca, se joacă sâmbătă seara, între Franța și Danemarca, "cocoșii galici" având șansa de a obține calificarea în faza optimilor.

Tunisia - Australia, echipele de start

Echipele de start pentru meciul dintre selecţionatele Tunisiei şi Australiei, care are loc sâmbătă, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, în Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

• Tunisia: 16. Aymen Dahmen - 6. Dylan Bronn, 4. Yassine Meriah, 3. Montassar Talbi - 20. Mohamed Draeger, 17. Ellyes Skhiri, 14. Aissa Laidouni, 24. Ali Elabdi - 23. Naim Sliti, 7. Youssef Msakni (căpitan) - 9. Issam Jebali. Selecţioner: Jalel Kadri.

Rezerve: 1. Aymen Mathlouthi, 22. Bechir Ben Said, 26. Mouez Hassen - 2. Bilel Ifa, 5. Nader Ghandri, 8. Hannibal Mejbri, 10. Wahbi Khazri, 11. Taha Khenissi, 12. Ali Maaloul, 13. Ferjani Sassi, 15. Mohamed Ali Ben Romdhan, 18. Ghaylen Chaaleli, 19. Seifeddine Jaziri, 21. Wajdi Kechrida, 25. Anis Ben Slimane.

• Australia: 1. Mathew Ryan (căpitan) - 5. Fran Karacic, 19. Harry Souttar, 4. Kye Rowles, 16. Aziz Behich - 22. Jackson Irvine, 13. Aaron Mooy, 14. Riley McGree - 7. Mathew Leckie, 15. Mitchell Duke, 23. Craig Goodwin. Selecţioner: Graham Arnold.

Rezerve: 12. Andrew Redmayne, 18. Daniel Vukovic - 2. Milos Degenek, 3. Nathaniel Atkinson, 6. Marco Tilio, 8. Bailey Wright, 9. Jamie MacLaren, 10. Ajdin Hrustic, 11. Awer Mabil, 17. Cameron Devlin, 20. Thomas Deng, 21. Garang Kuol, 24. Joel King, 25. Jason Cummings, 26. Keanu Baccus.

• ​Arbitru: Daniel Siebert; arbitri asistenţi: Rafael Foltyn, Jan Seidel (toţi din Germania); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)

Observator » Sport » Tunisia - Australia 0-1, la Cupa Mondială 2022. Mitchell Duke a marcat golul victoriei, "Cangurii" visează la optimi