Rezultate Europa Conference League. Echipa engleză West Ham United a câştigat joi, la Bucureşti, scor 3-0, meciul disputat în compania formaţiei FCSB, în etapa a şasea a grupelor Conference League. CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană. Clujenii au terminat pe locul 2 grupa G.

la 04.11.2022, 00:16

Florinel Coman si Mihai Pintilii participa la conferinta de presa a celor de la FCSB de dinaintea meciului impotriva lui West Ham United, din cadrul grupelor UEFA Europa Conference League, desfasurata la Baza de antrenament FCSB din Bercen
UEFA Conference League: FCSB - West Ham 0-3. Dezastru pentru roș-albaștrii, clujenii merg în primăvara europeană - HEPTA

Fornals a deschis scorul în minutul 40, plecând dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. În minutul 56 englezii au mărit avantajul, după o lovitură de cap a lui Mubama, deviată în plasă de Dawa. Golul de 3-0 a fost marcat în minutul 65, la o greşeală a lui Târnovanu, de care a profitat Fornals. FCSB se clasează astfel pe ultimul loc în grupa B a Conference League, cu 2 puncte, şi a fost eliminată din cupele europene.

FCSB, eliminată din UEFA Conference League. Ştefan Târnovanu: Suntem departe de fotbalul mare

Fotbalistul echipei FCSB, Ştefan Târnovanu, a declarat joi seară, după înfrângerea suferită în ultima etapă a grupelor Conference League, că formaţia bucureşteană este “departe de fotbalul mare”.

“Mai avem de muncit. Suntem departe de fotbalul mare. S-a văzut că e diferenţă imensă. Un meci difiicl, o echipă foarte, foarte bună West Ham, inclusiv cu câţiva copii. S-a jucat la o singură poartă”, a spus Târnovanu la Pro Arena.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Bouhenna, Radunovic – Dulca (Radaslavescu 46), Edjouma, Oaidă (Olaru 46) – Cordea (I. Stoica 46), Compagno (B. Rusu 59), Oct. Popescu (Fl. Coman 59). ANTRENOR: Mihai Pintilii

WEST HAM: Areola – Coufal (Ashby 66), Johnson (Casey 76), Ogbonna, Aguerd - Lanzini, Coventry, Downes (Appiah-Forson 66), Scarles – Mubama (Simon Swyer 76), Fornals (Potts 66). ANTRENOR: David Moyes

Cartonaşe galbene: Aguerd 32, Mubama 71, Scarles 73

Arbitri: Sascha Stegemann – Marco Achmuller, Christof Gunsch – Florian Badstubner (toţi din Germania)

UEFA Conference League. CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană. Clujenii au terminat pe locul 2 grupa G

Formaţia CFR Cluj a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Ballkani, în ultima etapă a grupei G a Conference League, şi a încheiat grupa pe locul doi, care îi aduce calificarea în play-off-ul pentru optimile competiţiei.

În cealaltă partidă din grupă, Slavia Praga şi Sivasspor au remizat, scor 1-1. Sivasspor a acces în optimile de finală, terminând grupa pe primul loc.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » UEFA Conference League: FCSB - West Ham 0-3. Dezastru pentru roș-albaștrii, clujenii merg în primăvara europeană