Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Reacţia unui turist german după ce a vizitat Cimitirul Vesel din Săpânța: "Un singur om a făcut aşa ceva?"

Ziua Morților a adus astăzi lumină în cimitirele din toată țara. Mii de oameni au aprins lumânări și au adus flori în memoria celor dragi care nu mai sunt printre noi. Iar la Săpânța, tradiția a căpătat o notă aparte. În Cimitirul Vesel, turiștii s-au oprit să citească epitafurile pline de umor, în timp ce localnicii și-au comemorat morții.

de Redactia Observator

la 01.11.2025 , 19:39

La Cimitirul Vesel de la Săpânța, unul dintre cele mai cunoscute obiective turistice din zona Maramureșului, tristețea s-a împletit azi cu zâmbetul.

"Foarte frumos și interesant, am venit acum pentru prima dată. E un pic și vesel… și viața omului expusă în 2-3 cuvinte, interesant. Îți vine să râzi vrei, nu vrei", a povestit o turistă.

Experiența a fost cu atât mai interesantă pentru turiștii veniți de peste graniță.

Articolul continuă după reclamă

Turism și emoție printre crucile colorate din Săpânța

"Tocmai ce am aflat despre acest cimitir frumos la televiziunea din Germania. Eu și soția mea, ea e din Polonia, am decis să venim aici și să vedem cum este. Este cu adevărat frumos, foarte neobișnuit. Un singur om să facă toate aceste morminte, este greu de crezut", a spus un turist german.

"Prima oară m-am întâlnit cu așa o idee de a povesti viața oamenilor pe crucea lor, care i-a dus pe ultimul drum. Este ceva nou", a explicat o altă persoană.

Sărbătoarea de Luminație are o semnificație aparte pentru creștini. Tradiția spune că este singura noapte când porțile dintre cele două lumi se deschid, iar cei adormiți pot veni să ne viziteze.

"Credem într-adevăr în învierea cea din morți. Aceasta este nădejdea noastră fiindcă trecem prin moarte la viață și trecem să ne întâlnim cu Hristos și datoria noastră pentru cei dragi este să ne rugăm", a transmis Gheorghe Luţai, preot.

"Îi celebrăm pe cei care au trecut dincolo, venim cu o floare, o lumânare și cu o rugăciune pentru ei și pentru ce au fost ei și ce au însemnat în viața noastră", a subliniat o femeie.

Cimitirele din Târgu Mureș, luminate de mii de lumânări

Și în Târgu Mureș creștinii au luminat cimitirele cu lumânări și au mers cu flori la morminte.

"Aducem un omagiu prin aprinderea lumânărilor care simbolizează sufletul celor dispăruți dintre noi și ne rugăm pentru odihna lor veșnică", a declarat un localnic.

"Întotdeauna ne aducem aminte mai ales de caracterele pozitive, de însușirile care erau de cinstea lor și pe care încercăm să le promovăm și noi în existența noastră", a precizat o altă persoană.

În credința ortodoxă, sâmbăta este ziua pomenirii morților, pentru că amintește de odihna Mântuitorului în mormânt, o zi a rugăciunii și a amintirii celor dragi.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-ați gândit să cumpărați mai puține cadouri anul acesta din cauza scumpirilor?
Observator » Travel » Reacţia unui turist german după ce a vizitat Cimitirul Vesel din Săpânța: "Un singur om a făcut aşa ceva?"