Observator » Vremea » Cod galben de ceață în 13 județe și în București. Avertismente pentru șoferi

Cod galben de ceață în 13 județe și în București. Avertismente pentru șoferi

Drum acoperit de ceață Un cod galben de ceață a fost emis pentru București și 13 județe - Pixabay
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 08.12.2018, 08:18 | Modificat la 08.12.2018, 08:24

Un cod galben de ceață a fost emis de ANM sâmbătă dimineață. Avertizarea vizează 13 județe și Capitala București, unde au fost deja semnalate probleme de circulație.

Un cod galben de ceață a fost emis de ANM sâmbătă dimineață. Avertizarea vizează 13 județe și Capitala București, unde au fost deja semnalate probleme de circulație.

Conform ANM, în Bucureşti este semnalată ceaţă care reduce vizibilitatea local sub 200 m.

Codul galben a fost emis și în judeţele Călăraşi, Giurgiu, Prahova, Argeş, Dâmboviţa, Teleorman, Ilfov, Bacău, Vrancea, Galaţi, Mehedinţi, Olt, Dolj. Și în aceste zone, vizibilitatea este sub 200 m şi izolat sub 50 m se manifestă

Articolul continuă după reclamă

Avertismente pentru șoferi

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române a informat deja că, din cauza ceţii dense care a redus vizibilitatea sub 150 de metri iar pe alocuri sub 50 de metri, traficul se desfăşoară cu dificultate pe mai multe drumuri din ţară

Dimineaţă, pe A1 Bucureşti – Piteşti, ceaţa a redus vizibilitatea, între 100 şi 150 de metri.

Sursa: News.ro

Pe acelaşi subiect