Observator » Alegeri în Republica Moldova » Maia Sandu: "Kremlinul crede că suntem de vânzare, dar Moldova e casa noastră și nu e de vânzare"

Video Maia Sandu: "Kremlinul crede că suntem de vânzare, dar Moldova e casa noastră și nu e de vânzare"

Maia Sandu, în conferinţă de presă Maia Sandu, în conferinţă de presă - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 22.09.2025, 19:02 | Modificat la 22.09.2025, 19:12

Președinta Maia Sandu a transmis un apel ferm cetățenilor, susținând că Rusia încearcă să destabilizeze Republica Moldova prin bani, dezinformare și provocări, înaintea scrutinului de duminică.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a lansat luni un mesaj puternic, avertizând că independența și viitorul european al țării sunt amenințate.

"Kremlinul aruncă sute de milioane de euro pentru a cumpăra voturi, intoxică zilnic oamenii cu minciuni și plătește persoane să provoace dezordini și violență", a spus șefa statului într-un discurs adresat populației.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Sandu a îndemnat cetățenii să apere Moldova prin vot responsabil: "După atâtea eforturi, nu avem dreptul să dăm țara pe mâna corupților și trădătorilor. Kremlinul crede că suntem de vânzare, dar Moldova e casa noastră și nu e de vânzare".

Președinta a reamintit că generațiile anterioare au plătit cu sacrificiu pentru libertatea țării și a subliniat că puterea sa depinde de sprijinul oamenilor: "Eu am datoria să protejez Moldova și pacea. Dar fără voi, nu voi reuși. Puterea mea stă în voi."

Pe acelaşi subiect

Maia Sandu a chemat alegătorii să demonstreze duminică, prin vot, că Moldova rămâne independentă și orientată spre Europa: "Să nu o vindem hoților și să nu le permitem altora să o vândă. Moldova nu e o bucată de pământ, ci casa noastră sfântă."