Antena LIVE

Curs valutar

Tot mai mulți tineri suferă de cancer. Numărul persoanelor sub 50 de ani diagnosticate a crescut cu 80% în doar 30 de ani

Cercetătorii trag un semnal de alarmă și anunță faptul că numărul persoanelor cu vârsta de sub 50 de ani care suferă de cancer a crescut cu aproape 80% în ultimii 30 de ani. Astfel, numărul de cazuri cu debut precoce a crescut de la 1,8 milioane în 1990 la 3,26 în 2019. De asemenea, decesele în rândul adulților de 30 și 40 de ani cauzate de această afecțiune au crescut cu 27%. Studiile arată că, anual, numărul pacienților oncologici cu vârsta de până în 50 de ani care mor este de aproximativ un milion, transmite The Guardian.

De la 06.09.2023, 12:51
WhatsApp
Tot mai mulți tineri suferă de cancer. Numărul persoanelor sub 50 de ani diagnosticate a crescut cu 80% în doar 30 de ani Shutterstock

Experții sunt încă analizează cauzele care stau la baza creșterii numărului cazurilor de cancer în rândul celor de sub 50 de ani. Autorii studiului spun că dietele sărace în nutrienți, consumul de alcool, fumatul, inactivitatea fizică și obezitatea sunt probabil să fie printre factorii principali.

"Începând cu 1990, incidența și decesele în cazul cancerului cu debut precoce au crescut substanțial la nivel global", explică oamenii de știință. "Încurajarea unui stil de viață sănătos, inclusiv o dietă sănătoasă, restricționarea consumului de tutun și alcool și a activității fizică adecvate, ar putea reduce povara cancerului cu debut precoce."

Studiile anterioare au sugerat că incidența cancerului la adulții cu vârsta sub 50 de ani a crescut în diferite părți ale lumii în ultimele decenii. Cel mai recent studiu, realizat de Universitatea din Edinburgh din Scoția și Școala de Medicină a Universității Zhejiang din Hangzhou, China, a fost primul de acest gen care a examinat problema la scară globală și factorii de risc pentru adulții mai tineri. Majoritatea studiilor anterioare s-au concentrat pe diferențele regionale și naționale. În acest studiu global, cercetătorii au analizat datele din 204 țări care acoperă 29 de tipuri de cancer.

Unde au fost diagnosticatele cele mai multe cazuri de cancer?

Pe acelaşi subiect

Cele mai mari rate ale cancerelor cu debut precoce în 2019 au fost înregistrate în America de Nord, Oceania și Europa de Vest. Țările cu venituri mici și medii au fost, de asemenea, afectate, iar cele mai mari rate de deces în rândul sub 50 de ani au fost descoperite în Oceania, Europa de Est și Asia centrală. În țările cu venituri mici și medii, cancerul cu debut precoce a avut un impact mult mai mare asupra femeilor decât asupra bărbaților, în ceea ce privește sănătatea precară și decesele.

Pe baza tendințelor observate din ultimele trei decenii, cercetătorii estimează că numărul global de noi cazuri de cancer cu debut precoce și decese asociate va crește cu încă 31% și 21% respectiv până în 2030, persoanele din 40 de ani, fiind cele mai expuse riscurilor.

Adrian Popovici
cancer diagnostic
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025