Observator » Ştiri Auto » Înmatriculările auto devin 100% digitale. Noua lege care îi scapă pe şoferi de cozile de la ghişeu

Video Înmatriculările auto devin 100% digitale. Noua lege care îi scapă pe şoferi de cozile de la ghişeu

Clara Mihociu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.11.2025, 13:32 | Modificat la 27.11.2025, 13:32

Binecunoscutele cozi interminabile de la ghişee până ajungeam să depunem actele pentru o banală înmatriculare auto par să rămână subiect pentru cărţile de istorie. Ieri, Parlamentul a adoptat legea care va permite ca înmatriculările auto să se facă integral în online. Totuşi, această procedură se putea face încă de anul trecut, însă nu în totalitate pentru că, în mod ironic, șoferii încă erau puși pe drumuri pentru a primi datele de acces la platforma online. 

Şoferii vor scăpa de drumurile repetate la ghişee pentru înmatricularea vehiculelor. Procesul, care până acum presupunea o "semidigitalizare" şi cel puţin o vizită fizică pentru obţinerea datelor necesare creării unui cont online, va deveni complet digital după promulgarea noii legi.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Odată deschis contul, utilizatorii vor putea încărca toate documentele necesare înmatriculării direct în platformă. Singura vizită care va mai fi obligatorie va fi cea pentru ridicarea actelor finale şi a numerelor de înmatriculare.

Articolul continuă după reclamă

Măsura este considerată firească în contextul accelerării digitalizării serviciilor publice şi ar urma să reducă semnificativ timpul petrecut de şoferi în proceduri administrative.