David Popovici a terminat pe locul 4 la proba de 200 de metri liber şi a ratat o medalie, deşi a dominat 90% din cursă. Miercuri, sportivul de 18 ani are seriile şi semifinala pentru proba de 100 de metri, live video exclusiv în AntenaPLAY.

la 25.07.2023, 15:08

David Popovici, locul 4 la proba de 200 de metri liber de la CM de la Fukuoka
David Popovici, locul 4 la proba de 200 de metri liber de la CM de la Fukuoka - Profimedia Images

David Popovici a terminat pe locul 4 în finala probei de 200 de metri liber. Britanicii Matthew Richards (1.44,30) şi Tom Dean (1.44,32) au câştigat medalia de aur, respectiv medalia de argint, în timp ce americanul Luke Hobson, considerat marele rival al lui Popovici, a terminat pe locul 5. După cursă, David Popovici a spus că uneori se mai întâmplă şi astfel de rezultate.

Nimănui nu-i place să piardă. Nu o să mint. Nu sunt necăjit, supărat. Dar sunt OK. Primele trei lungimi de bazin au fost superbune, dar pur și simplu nu am mai putut. Adică am dat cât am putut.

Se întâmplă. Imediat cum am ajuns în capăt am corelat această senzație cu cât am reușit să ne pregătim și cum am reușit să ne pregătim. Acesta este sportul. Uneori câștigi, uneori iei locul patru”, a spus Popovici pentru gsp.ro.

Miercuri, David Popovici are programate seriile şi semifinala pentru proba de 100 de metri, iar dacă se va califica în finală, aşa cum este de aşteptat, sportivul va lupta din nou pentru medalie joi, exclusiv în AntenaPLAY. Toate cursele de la Fukuoka pot fi revăzute pe fukuoka.observatornews.ro.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber cu cel mai bun timp

Înotătorul David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Fukuoka (Japonia).

Sportivul dinamovist a concurat în a doua semifinală şi a oprit cronometrul la 1:44,70. Al doilea a fost americanul Luke Hobson (1:44,87), cei doi fiind singurii înotători care au coborât sub 1:45.

Finală – 27 iulie, de la ora 14:21

V-aţi vaccinat sau urmează să vă vaccinaţi împotriva rujeolei?

Observator » Campionatele Mondiale de Înot » David Popovici, prima reacţie după ce a ratat podiumul în finala de 200 m: "Am dat cât am putut". CM de la Fukuoka, exclusiv în AntenaPLAY