Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Marinel a dat lovitura cu un fruct-gigant, pentru care oamenii străbat şi 11 ore pe drum. Cât costă kilogramul

E greu să faci concurenţă cireşelor, când un singur kilogram ajunge să ne coste cât coşul de cumpărături pe o săptămână întreagă. Poate doar căpşunile care cântăresc cât o portocală să mai cucerească aşa clienţii. Un producător din Satu Mare a dat lovitura cu acest soi de căpşuni gigant. Te saturi dintr-un singur fruct, şi mai important, te costă sub 30 de lei kilogramul. 

de Redactia Observator

la 26.05.2025 , 18:10

Ne aflăm în comuna Halmeu din Satu Mare, unde căpșunile-gigant sunt la mare căutare în acest sezon. Marinel a pariat pe acest sortiment în urmă cu doi ani, iar acum le cultivă pe o suprafață de două hectare.

"Avem o cerere foarte mare pentru că acest soi a devenit foarte viral. Este foarte gustos și foarte mare, uitați aici, e cât palma mea. Dacă ai marfa asta, o vinzi oriunde, oricând", arată Marinel Hotca, agricultor.

11 ore pe drum pentru căpşune

Articolul continuă după reclamă

Marin este din Republica Moldova și a venit în Halmeu special pentru aceste căpșuni. Este clientul plantației de doi ani, iar cele 11 ore petrecute pe drum merită toți banii.

"Pentru așa marfă, merită. Marfa e ideală pentru exportul în Republica Moldova. De obicei, așa marfă la noi nu prea este, de asta ei când văd un pic se miră, de unde așa căpșuni frumoase, mari", spune Marin Cârlan, client.

O singură căpşună cântăreşte peste 100 de grame. Fructele sunt culese de dimineață, când abia se crăpa de ziuă.

"Eu nu le-am stropit cu soluții de creștere, cu toate chimicalele, nu injectăm. Le dăm tratamentele care trebuie, adică nu îi abuzăm de insecticide și de toate chimicalele. Se fac natural, așa e soiul ăsta", explică Marinel Hotca, agricultor.

"În ciuda faptului că sunt căpșuni foarte mari, gustul e foarte dulce, aromat și mai ales mirosul, e acel miros specific de căpșuni", spune un client.

Un kilogram de căpșuni gigant se vinde cu 25 de lei în piețe, iar en gros prețul este de 15 lei/kg.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Ştiri economice » Marinel a dat lovitura cu un fruct-gigant, pentru care oamenii străbat şi 11 ore pe drum. Cât costă kilogramul