Observator » Ştiri economice » Românii care au fost amendaţi în pandemie pentru că nu au completat formularul PLF pot cere restituirea banilor. Cum se poate face

Video Românii care au fost amendaţi în pandemie pentru că nu au completat formularul PLF pot cere restituirea banilor. Cum se poate face

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 17.08.2022, 20:03 | Modificat la 17.08.2022, 20:05

Românii care au primit amenzi în pandemie pentru că nu au completat formularul de intrare în ţară, pot cere de astăzi restituirea banilor.

Aceştia trebuie să depună o cerere la Direcţia de Taxe şi Impozite unde au domiciliul, în cel mult 90 de zile. Inițial, sancţiunile pentru necompletarea PLF au fost cuprinse între 2.000 și 3.000 de lei. În februarie 2022, Guvernul a introdus excepții la formular și a redus amenzile la cel puţin 500 de lei.