Observator » Educaţie » Elevii buzoieni, bulversaţi de autorităţi. CJSU a anunţat că o parte din şcoli vor trece în online, iar după 2 ore, Inspectoratul a anulat decizia

Elevii buzoieni, bulversaţi de autorităţi. CJSU a anunţat că o parte din şcoli vor trece în online, iar după 2 ore, Inspectoratul a anulat decizia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.10.2021, 14:06 | Modificat la 19.10.2021, 14:22

Decizie bulversantă pentru elevii din municipiul Buzău, dar şi din alte 15 comune invecinate. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a anunţat aseară că toate școlile din localitățile care depășesc 7,5 cazuri la mia de locuitori vor trece în regim on-line. 

La nici două ore însă, Inspectoratul Școlar Județean anunța că decizia a fost retrasă, iar elevii trebuie să vină fizic la şcoală. 

Nu este clar nici acum care au fost motivele pentru care decizia a fost retrasă. Cert este că sute de familii au fost bulversate de răzgânditul autorităţilor. Părinţii îşi făcuseră deja planuri în grija cui să-şi lase copiii cât sunt la serviciu.