Observator » Evenimente » Șase medalii pentru români în prima zi a Cupei Balcanice de lupte de la Bursa

Șase medalii pentru români în prima zi a Cupei Balcanice de lupte de la Bursa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.04.2015, 10:43 | Modificat la 12.04.2015, 10:44

Sportivii români au cucerit trei medalii de aur, două de argint și una de bronz, sâmbătă, în prima zi a Cupei Balcanice de lupte de la Bursa (Turcia)

Sportivii români au cucerit trei medalii de aur, două de argint și una de bronz, sâmbătă, în prima zi a Cupei Balcanice de lupte de la Bursa (Turcia)

La stilul greco-roman, Mihai Mihuț a cucerit aurul la cat. 60 kg, Vlad Mariea a ocupat primul loc la cat. 74 kg, Irinel Botez s-a clasat pe locul al doilea la cat. 60 kg, iar Nicu Ojog pe locul al treilea la cat. 74 kg.

În concursul de lupte libere, Juon Mihaly s-a impus la cat. 50 kg, iar Ștefan Asan a luat argintul la cat. 60 kg.

Articolul continuă după reclamă

Au mai concurat pentru România Bogdan Tiba (cat. 60 kg), la greco-romane, și Marian Lungu (96 kg), stilul liber.

Sportivii au fost asistați de antrenorii Anton Arghira și Claudiu Tămăduianu. Din partea delegației romane au oficiat arbitrii internaționali Cătălin Berbec și Constantin Dima.