Bărbat arestat, după ce a răpit un copil de doi ani din faţa curţii bunicilor, în Buzău
Un bărbat de 33 de ani din comuna Vâlcelele, judeţul Buzău a fost reţinut, luni, pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore, şi urmează a fi prezentat instanţei cu propunerea de arestare preventivă pentru lipsire de libertate în mod ilegal după ce a luat un copil din faţa casei bunicilor şi s-a făcut nevăzut.
![Bărbat arestat Bărbat arestat](https://img.observatornews.ro/0/2022/7/26/480975/shutterstock-1494464318-df5b81df.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Potrivit reprezentanţilor IPJ Buzău, fapta a fost sesizată prin apel la 112 luni, în jurul orei 13.00, de bunica copilului, o femeie în vârstă de 57 de ani, din Râmnicu Sărat, care a alertat Poliţia după ce nepotul său de 2 de ani a fost luat de pe stradă, de către o persoană necunoscută.
În urma apelului, a fost constituită de îndată echipa operativă, care a demarat cercetări pentru clarificarea situaţiei, înlăturarea oricărei stări de pericol şi luarea măsurilor legale, relatează news.ro.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore
În urma cercetărilor s-a stabilit că un tânăr a trecut prin faţa locuinţei bunicii copilului, unde copilul se afla cu o rudă. Bărbatul a luat copilul în braţe şi a plecat, fără încuviinţarea rudei acestuia. Bărbatul de 33 de ani a fost depistat la scurt timp, în apropierea locului comiterii faptei.
Acesta a fost reţinut de poliţişti pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, pentru lipsire de libertate în mod ilegal, iar în cursul zilei de marţi, tânărul urmează a fi prezentat parchetului cu propunere de sesizare a instanţei în vederea arestării preventive.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰