Cod roșu de inundații în Strâmtura, Maramureș! RO-ALERT a trimis o alertă de urgență
Localitatea Strâmtura din Maramureș este sub cod roșu de inundații, a anunțat Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA). Apele au inundat deja mai multe gospodării, iar localnicii au fost avertizați să se adăpostească prin RO-ALERT.
![Inundații în Maramureș Cod roșu de inundații în Strâmtura, Maramureș](https://img.observatornews.ro/0/2020/6/12/369221/1591994658df28c6f7.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Localitatea Strâmtura, sub cod roșu de inundații până la ora 01:00
- ISU a trimis un mesaj de avertizare prin RO-ALERT
"Ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele ore, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu efecte severe de inundaţii locale şi creşteri importante de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale COTELOR DE PERICOL pe râurile din bazinele hidrografice: Iza – bazin superior amonte S.H. Strâmtura, județul Maramureș", a transmis Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).
Hidrologii anunță scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu efecte severe de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri cu posibile depășiri ale cotelor de pericol.
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri din bazinele hidrografice: Iza - bazin superior amonte confluență cu râul Boicu.
Apele au dat năvală în Strâmtura. Populația, avertizată prin RO-ALERT
Localitatea Strâmtura a fost inundată după aversele torențiale ce s-au abătut vineri seara.
De altfel, a fost transmisă și o alertă de urgență extremă, prin RO-ALERT. "Nu folosiți podurile și căile rutiere expuse pericolului de inundații. Nu încercați să traversați cursurile de apă prin locuri neamenajate. Dacă sunteți într-o zonă inundabilă, îndreptați-vă spre locurile de refugiu. Informați și persoanele din vecinătatea dumneavoastră", se arată în mesajul ISU.
Inundații au avut loc și în Satu Mare, în această seară, iar grindina a lovit puternic județele Iași și Vaslui.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰