Gestul surprinzător al unui om al străzii din București pentru refugiații ucraineni. ”O lecție de solidaritate cum n-am mai văzut”
Gest impresionant de solidaritate cu refugiații ucraineni, din partea unui bărbat fără adăpost din Capitală. Acesta s-a prezentat la un centru de colectare din Piața Amzei, în Sectorul 1, unde a făcut o donație modestă în ochii unora, însă plină de însemnătate pentru cei care îi cunosc situația.
![](https://img.observatornews.ro/0/2022/3/16/463035/275654956-512547093569954-4200159283506261602-n-87deb85e.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Bărbatul a mers la centrul din Piața Amzei cu un bax de apă, o sticlă de ulei și o pungă de zahăr, ca să dea din puținul lui celor care aproape că și-au pierdut totul, în războiul din Ucraina.
Personalul de la centrul de donații nu ar fi vrut să primească micul ajutor umanitar și i-au înapoiat banii pentru produse, însă bărbatul i-a refuzat vehement. ”A insistat să doneze alimentele, aportul său modest la această criză umanitară din Ucraina. Iată o lecție de solidaritate cum eu n-am mai văzut”, a scris primarului Sectorului 1 al Capitalei Clotilde Armand, într-o postare pe Facebook.
Ulterior, bărbatul a fost îndrumat de angajații centrului să meargă la un centru social DGASPC pentru cazare și mâncare.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰