Observator » Evenimente » O fată de 17 ani, care pierduse orice speranţă la viaţă, a primit o nouă şansă. I-a fost implantată o inimă artificială, în premieră în România

Video O fată de 17 ani, care pierduse orice speranţă la viaţă, a primit o nouă şansă. I-a fost implantată o inimă artificială, în premieră în România

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.09.2023, 07:42 | Modificat la 28.09.2023, 17:42

Premieră medicală în România, la Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant din Târgu Mureş. 

Medicii au reuşit prima implantare a unei inimi artificiale, la un copil. O fată de 17 ani care îşi pierduse orice speranţă la viaţă, din cauza gravei insuficiențe cardiace a fost beneficiara inimii artificiale.

Operaţia a fost un real succes, iar acum fata se poate bucura de o viaţă obişnuită. În acest an, au mai fost făcute 4 astfel de operaţii, însă beneficiarii au fost adulţi.