Pacient cu arsuri grave, transportat de militarii români cu o navă C+27 Spartan în Germania
Un pacient care a suferit arsuri pe aproape jumătate din suprafaţa corpului este transportat, sâmbătă, în Germania, cu o aeronavă C-27 J Spartan a Forţelor Aeriene Române. Echipa medicală care monitorizează pacientul pe timpul zborului este formată din specialişti din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti, iar transportul de la unitatea spitalicească către aeroport s-a realizat cu o ambulanţă a SMURD, conform News.ro.
![](https://img.observatornews.ro/0/2023/6/24/529184/avion-ro-d8294b39.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
"Avionul C-27J Spartan este un aparat remarcabil în clasa din care face parte, cu capacitate manevrieră şi tactică superioară. Este destinat să execute misiuni tactice, în operaţii de menţinere a păcii şi umanitare asigurând transportul aerian direct în teatru, ziua şi noaptea.
Cea mai recentă misiune a acestui tip de aeronavă a avut loc chiar azi, când a decolat, în configurație medicală, din Baza 90 Transport Aerian din Otopeni, la solicitarea Departamentului pentru Situații de Urgență, pentru a efectua o misiune de transport umanitar pe ruta Otopeni- Lubeck (Germania), a unui pacient diagnosticat cu arsuri pe aproximativ 45% din suprafața corporală", a transmis MApN.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰