Cel mai aşteptat film al anului, Moromeţii 2, proiectat în avanpremieră, la Târgu Jiu
Cel mai aşteptat film al anului, Moromeţii 2, a fost proiectat, în avanpremieră, la Târgu Jiu. Zeci de oameni s-au grăbit să ajungă la cel mai mare cinematograf din oraş, mai ales că în sală au fost prezenţi doi dintre protagonişti.
Cel mai aşteptat film al anului, Moromeţii 2, a fost proiectat, în avanpremieră, la Târgu Jiu. Zeci de oameni s-au grăbit să ajungă la cel mai mare cinematograf din oraş, mai ales că în sală au fost prezenţi doi dintre protagonişti. Unul dintre ei, chiar Horaţiu Mălăele, cel care îl interpretează pe Ilie Moromete. Filmul a fost prezentat chiar la împlinirea a 80 de ani de când sculptorul Constantin Brâncuşi a realizat Coloană a Infinitului.
După mai bine de 30 de ani, Moromeţii 2 readuce pe marile ecrane cunoscutele personaje ale lui Marin Preda, sub conducerea lui Stere Gulea, cel care a regizat şi primul film. Pelicula continuă povestea familiei din satul din Câmpia Dunării, la sfârşitul celui de-al doilea război mondial.
Filmul îl în prim plan pe mezinul Niculae. Ilie Moromete este bătrân, dar încă în putere. Între el şi cea de-a doua soţie, Catrina, tensiunile continuă, în timp ce Niculae este pus la încercare de promisiunile lumii noi.
Filmul a fost la înălţime, iar spectatorii au aplaudat chiar şi înainte de vizionare. Apoi, actorii au vorbit cu publicul şi au răspuns la întrebari.
- Azil al groazei, descoperit în Bacău de ANPC. Zeci de bătrâni primeau mâncare expirată de luni de zile
- Un minor de 15 ani s-a urcat la volanul unei maşini şi a provocat un accident grav, în Constanţa. A fost găsit...
- Rezultate LOTO 6/49 duminică 16 februarie 2025, ora 18:50. Numerele câştigătoare la loto azi
- Eurostat: România este codaşa Uniunii Europene la educaţia digitală. Care sunt cauzele
- Cutremur azi în România. Un seism de 3,6 pe scara Richter s-a produs în Vrancea
Pentru că se împlinesc 80 de ani de când Constantin Brâncuşi a sculptat Coloana Infinitului, cei doi actori au primit de la conducerea cinematografului câte o fotografie realizată în argint cu celebra operă.
La final, spectatorii au avut ocazia să se fotografieze împreună cu artiştii.
Filmările pentru Moromeţii 2 au început de anul trecut, în septembrie. Majoritatea secvenţelor au fost turnate în aceeşi casă din satul Talpa, județul Teleorman. Filmul va avea premiera pe 16 noiembrie, însă echipa a pornit înainte într-o caravană prin toată ţara.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰