Video Pregătiri pentru Bobotează. Înaltpreasfințitul Teodosie a oficiat slujba de sfințire a apei
Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfințitul Teodosie, a oficiat slujba de Sfințire Mare a apei, care este identică cu cea care va fi ţinută de Bobotează. 150 de mii de sticle de apă sfinţită sunt pregătite la Constanţa, pentru a fi înmânate credincioşilor.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, oficiază Sfânta Liturghie. În faţa catedralei sunt deja pregătite cele 15 butoaie. Apa va fi sfinţită, îmbuteliată în 15.000 de pet-uri. Pe 6 ianuarie, de Bobotează, Înaltpreasfințitul Teodosie va oficia slujba tradiţionalăm apoi se va pleca din faţa catedralei şi până în Portul Tomis, acolo unde o să fie din nou o slijbă alături de preoţi şi diaconi. Apoi, Arhiepiscopul Tomisului va arunca în mare cele 3 cruci care vor fi recuperate de cei mai curajoşi. Despre ei se spune că vor fi norocoşi tot anul.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰