Profesor de la Seminarul Teologic din Baia Mare, acuzat de bullying. Un elev susţine că este jignit frecvent: "M-a intimidat, m-a speriat"
Anchetă la Seminarul Teologic Ortodox din Baia Mare, după ce un elev de clasa a 12-a l-a acuzat pe unul dintre profesori că îl jigneşte frecvent. Băiatul mărturiseşte că îi este frică până să mai participe la orele dascălului, însă conducerea Seminarului susţine că elevul exagerează.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Andrei este elev în clasa a XII a la Seminarul Teologic din Baia Mare. El susţine că de câteva luni este victima bullying-ului. Mai exact, unul dintre profesori l-ar fi jignit în repetate rânduri. Ultima dată chiar săptămâna trecută, când elevul ar fi încurcat subiectul la o lucrare de control.
Andrei Robaş, elev: A spus că lucrarea este anulată şi să o dau din nou la altă oră a dânsului. A început să urle foarte foarte puternic, m-a intimidat, m-a speriat. Credeam că va exercita acte de violenţă. Am început tot să tremur.
Mama băiatului a depus mai multe plângeri. Atât la Parchet, cât și la Inspectoratul școlar, dar și la Seminarul Teologic.
Ce spune directorul Seminarului Teologic
- Erou la 13 ani. Un elev a salvat viaţa colegilor săi după ce a apăsat frână autobuzului în care se aflau....
- Condițiile în care poate fi exmatriculat un elev de liceu. Abaterile trebuie să fie extrem de grave
- Elevul "cuțitar" care a scos briceagul la un profesor de sport, în Bacău, era în grija asistenților sociali de...
Natalia Robaş, mama elevului: L-a umilit în mod repetat. Eşti ciudat. eşti aşa. Mi-a zis aşa: mama, dacă nu-i răspund strigă, urlă foarte tare, dacă îi răspund îmi adresează cuvinte jignitoare şi colegii râd. Eu ce mă fac?
Mihai Pop, ISJ Maramureș: Am înregistrat o plângere a unei mămici. Am direcţionat-o spre doi colegi. În zilele următoare va fi investigată situaţia şi vom da o rezoluţie.
Conducerea unității de învățământ susține că în cei 20 de ani de activitate pe numele profesorului nu a fost înregistrată nicio plângere.
Marius Nechita, director Seminarul Teologic Baia Mare: Elevii spun că tot ceea ce prezintă mama elevului este denaturat. La un moment dat profesorul s-ar fi exprimat: de ce stai cu capul în pumni pentru că eşti om, nu extraterestru. Ei, un cuvânt care copilul s-asimţit jignit.
Potrivit ultimelor statistici, numărul cazurilor de bullying a crescut alarmant în școlile din România. Peste 10.000 de elevi au fost victime ale acestui fenomen în ultimul an, însă, în realitate, numărul ar fi mult mai mare.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰