Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Şef de ocol silvic, atacat de un urs rănit, în Argeş. A fost transferat la Spitalul Floreasca din Capitală

Șeful Ocolului Silvic din Domnești, Argeş, a fost atacat de un urs extrem de agresiv în timpul unei acțiuni de intervenție. Inițial, bărbatul a ajuns la spitalul din Pitești, dar a fost transferat la Spitalul Floreasca din București. Se pare că este vorba despre un urs care a pătruns în mai multe gospodării, în ultimele zile.

de Claudiu Loghin

la 15.06.2025 , 14:12

Din informaţiile pe care le avem, bărbatul a fost grav rănit la o mână şi un picior. A fost preluat în jurul orei 7.30 în această dimineaţă de echipajul de urgenţă din apropierea comunei Domneşti din judeţul Argeş. A ajuns iniţial la Spitalul Judeţean din Piteşti şi, pentru că rănile sunt grave, s-a luat decizia transferării şefului de ocol silvic la Spitalul Floreasca din Bucureşti.

Totul s-a întâmplat după ce ieri ursul a provocat mai multe pagube în gospodării din zona comunei Corbi din Argeş. S-a luat decizia recoltării acestui animal sălbatic considerat periculos. A fost urmărit şi în această dimineaţă, după ora 7, a fost reperat în apropierea comunei Domneşti.

Membrii unei comisii au luat decizia împuşcării ursului. S-a tras, ursul a fost rănit grav, dar când şeful ocolului silvic s-a apropiat de el, ursul a atacat extrem de violent.

Articolul continuă după reclamă
Claudiu Loghin Like

Lucrez în presă din 1999. Din 2004, sunt în televiziune.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Vă gândiţi să renunţaţi la gaze?
Observator » Evenimente » Şef de ocol silvic, atacat de un urs rănit, în Argeş. A fost transferat la Spitalul Floreasca din Capitală