Observator » Evenimente » Steagul României a dus la conflicte interetnice la partida de hochei Progym Gheorgheni-Steaua

Steagul României a dus la conflicte interetnice la partida de hochei Progym Gheorgheni-Steaua

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.02.2014, 11:55 | Modificat la 26.02.2014, 12:00

Meciul dintre Progym Gheorgheni şi Steaua Bucureşti a stârnit un nou conflict interetnic între maghiarii din România şi jucătorii români ai Stelei.

La finalul meciului, steliştii au scos un steag al României pe care l-au fluturat minute în şir pe gheaţă şi care a stârnit o reacţie violentă în tribune. 

Suporterii au început să scandeze: "Ria, Ria, Ungaria" şi apoi au cântat în limba maghiară alături de hocheiştii de la Progym. 

Steliştii nu s-au lăsat intimidaţi şi au continuat să arboreze steagul României, moment în care mai mulţi hocheişti de la Progym au intervenit pentru a le lua steagul, dar au fost opriţi de arbitri. 

Articolul continuă după reclamă

Videoclipul de mai sus nu mai are nevoie de nici o explicaţie!