Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Susţinătorii lui Călin Georgescu protestează în Piaţa Constituţiei. Cer să fie lăsat să candideze

Este şedinţă astăzi la Curtea Constituţională. O şedinţă cu măsuri de securitate sporite. Judecătorii au pe masă două contestaţii, una la respingerea de către BEC a unei candidaturi, cealaltă, la depunerea candidaturii lui Călin Geogescu. În paralel, în Piaţa Constituţiei este anunţat un protest al susţinătorilor lui Georgescu. 

de Cristi Popovici

la 08.03.2025 , 14:28

Astăzi va avea loc o şedinţă care se anunţă destul de importantă, în care s-ar putea lua decizii cruciale despre candidatura lui Călin Georgescu, asta după ce, vineri, a fost depusă o contestaţie de un candidat independent, care a fost respinsă de BEC, dar a fost depusă şi o petiţie din partea societăţii civile cu privire la Călin Georgescu. 

Semnatarii acestui demers cer la modul general ca judecătorii CCR să revizuiască candidatura lui Călin Georgescu. Însă, candidatura acestuia nu a fost validată încă de BEC, fiind depusă abia ieri, iar termenul de validare este de 48 de ore.

Duminică, după validarea de către BEC a candidaturii pot fi depuse contestaţii la CCR, asta spune legea, aşa că demersurile de ieri ar putea fi considerate nule. Însă vorbim de o siuaţie excepţională, şi posibil, să avem şi o decizie în premieră luată de CCR.

Vezi și

Avem deja o hotărâre a judecătorilor CCR de anulare a primulu tur prezidenţial, în care Călin Georgescu a fost acuzat că a beneficiat de o promovare agresivă derulată cu eludarea legislaţiei naţionale. Iar decizia CCR astăzi ar putea fi legată de ce s-a întâmplat anul trecut. Sunt doar supoziţii la acest moment, în aşteptarea deciziei oficiale a CCR. În paralel la BEC au fost depuse patru contestaţii la candidatura lui Călin Georgescu, iar un răspuns cu privire la ele ar putea veni mâine. 

Pe platoul de la Piaţa Constituţiei a fost anunţată o manifestaţie de protest a susţinătorilor lui Călin Georgescu. Aceştia cer ca favoritul lor să fie lăsat să candideze. Călin Georgescu este anchetat de Parchetul General de comiterea a şase infracţiuni, inclusiv, împotriva ordinii constituţionale. 

Cristi Popovici Like

Nu poți să fii jurnalist dacă nu iubești adrenalina, provocările și, mai ales, oamenii. Este una dintre cele mai palpitante meserii din lume.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Credeţi că autoritățile ar trebui să intensifice controalele asupra mașinilor modificate ilegal?
Observator » Evenimente » Susţinătorii lui Călin Georgescu protestează în Piaţa Constituţiei. Cer să fie lăsat să candideze