Un botoşănean a ajuns în arest pentru că a vrut să-şi ucidă fratele. Cum a ieşit la iveală planul său nesăbuit
Un bărbat de 34 de ani din judeţul Botoșani a ajuns în arest după ce a pus la cale un plan prin care intenţiona să-şi ucidă propriul frate. Botoşăneanul a încercat, de 3 ori, să cumpere un pistol fără să aibă autorizaţie, iar poliţiştii au intrat pe fir.
![Un botoşănean a ajuns în arest pentru că a vrut să-şi ucidă fratele. Cum a ieşit la iveală planul său nesăbuit Un botoşănean a ajuns în arest pentru că a vrut să-şi ucidă fratele. Cum a ieşit la iveală planul său nesăbuit](https://img.observatornews.ro/0/2023/3/10/514792/shutterstock-1757348831-36849f69.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Polițiștii din Constanța au făcut joi 3 percheziții domiciliare într-un dosar pentru tentativă la nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Din cercetări a reieșit că, la data de 31 ianuarie 2023, un bărbat de 34 de ani, din județul Botoșani, ar fi sunat o persoană care intenționa să vândă, legal, o armă cu glonț de calibrul 30-06. Apelantul i-a cerut vânzătorului cumpărarea armei fără întocmirea documentelor legale, motivând că nu are autorizație, dar a fost refuzat, transmite Mediafax.
Bărbatul a încercat de 3 ori să cumpere o armă letală la negru
Totodată, în urma cercetărilor s-a mai stabilit că bărbatul mai contactase, anterior, 2 persoane, ca să cumpere o armă letală la negru.
"De asemenea, din cercetări a reieșit că bărbatul și cumnata sa ar fi intenționat să-l omoare pe fratele său, dacă ar fi reușit să achiziționeze arma, motiv pentru care, în cauză, a fost sesizat Tribunalul Botoșani, sub aspectul comiterii infracțiunii de tentativă la omor calificat. În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul bărbatului și al cumnatei sale, au fost descoperite și ridicate 2 telefoane mobile și înscrisuri cu valoare probatorie", informează vineri IPJ Constanța.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar vineri este prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propunere de arestare preventivă, pentru 30 de zile.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰