Observator » Evenimente » Veteranii români au început antrenamentele pentru Jocurile Invictus (Video)

Veteranii români au început antrenamentele pentru Jocurile Invictus (Video)

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 06.05.2019, 09:04 | Modificat la 06.05.2019, 10:53

Echipa Invictus România, formată din militari răniţi pe front, începe antrenamentele pentru Jocurile Paralimpice organizate la Haga anul viitor. Lotul lărgit al luptătorilor Invictus a fost prezentat ieri la crosul "VeteRUN", organizat în sprijinul veteranilor de război din România.

Echipa Invictus România, formată din militari răniţi pe front, începe antrenamentele pentru Jocurile Paralimpice organizate la Haga anul viitor. Lotul lărgit al luptătorilor Invictus a fost prezentat ieri la crosul "VeteRUN", organizat în sprijinul veteranilor de război din România.

Cei 58 de militari români au intrat în linia dreaptă pentru Jocurile Invictus. Sunt 9 discipline la care speră cu toţii să obţină medalii. Iar VeteRUN reprezintă un antrenament excelent înaintea competiţiei dedicate soldaţilor răniţi în teatrele de operaţiuni din întreaga lume.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Luptătorii care ne vor reprezenta la Jocurile Invictus din Olanda, de anul viitor, au oferit o lecţie de viaţă celor aproape 4.000 de oameni prezenţi la cross.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

Luptătorii Invictus au fost susţinuţi inclusiv de veterani din al Doilea Război Mondial, care au împărtăşit poveştile lor de pe front. 

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Anul trecut la Sydney, 15 militari români au obţinut cinci medalii Invictus, dintre care două de aur. Au fost cu toţii aplaudaţi de Prinţul Harry şi de soţia sa, Meghan. La Haga, anul viitor, va fi a treia competiţie pentru eroii noştri.