Observator » Ştiri externe » Americanii încep crearea bebeluşilor modificaţi genetic!

Americanii încep crearea bebeluşilor modificaţi genetic!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.02.2014, 12:39 | Modificat la 28.02.2014, 12:45

Cei mai reputaţi cercetători americani în genetică anunţă că vor începe experimentele pe oameni pentru a crea bebeluşi modificaţi genetic!

Astfel, prin combinarea ADN-ului a trei oameni se poate înlocui ADN-ul mitocondrial din cel al mamei cu ADN-ul mitocondrial din ovulul nefertilizat al unei donatoare. Înainte de a fi implantat gravidei, ovulul donatoarei va fi fertilizat folosind lichidul seminal al tatălui, informează antena3.ro. 

Astfel, bebeluşul născut va purta o mică parte din materialul genetic al donatoarei, dar şi parte din ADN-ul celor doi părinţi.