Observator » Ştiri externe » Avion prăbuşit în Elveţia, în Alpi. 20 de persoane au murit în tragedie

Avion prăbuşit în Elveţia, în Alpi. 20 de persoane au murit în tragedie

Avionul prăbuşit în Alpi Un avion Junkers Ju 52 s-a prăbuşit în Elveţia, în Alpi, iar 20 de oameni au murit - wikipedia
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 05.08.2018, 15:30 | Modificat la 05.08.2018, 15:36

Un avion cu 20 de persoane la bord s-a prăbuşit în Elveţia, în Alpi. Toţi cei aflaţi în aparatul de zbor au murit. Avionul tip Junkers Ju-52, o aeronavă vintage, făcea un zbor turistic în zonă.

Un avion cu 20 de persoane la bord s-a prăbuşit în Elveţia, în Alpi. Toţi cei aflaţi în aparatul de zbor au murit. Avionul tip Junkers Ju-52, o aeronavă vintage, făcea un zbor turistic în zonă.

Avionul Junkers Ju-52 s-a prăbuşit pe Muntele Piz Segnas din Alpii Elveţiei, deasupra staţiunii Films. Compania care operează aeronava, Ju Air, a anunţat că toţi cei 20 de oameni aflaţi la bord au murit.

Poliţia elveţiană: nu există supravieţuitori în prăbuşirea avionului din Alpi

Articolul continuă după reclamă

Tragedia s-a produs sâmbătă, însă abia după 24 de ore compania a reuşit să strângă informaţii despre soarta celor aflaţi în avionul dispărut. În avion se aflau 17 pasageri şi 3 membri ai echipajului.

Conform informaţiilor oficiale, aeronava Ju-52 a decolat de pe Aeroportul din Locarno către Baza Aeriană Dubendorf. La ora locală 16.50 (17.50 ora României) a căzut la o altitudine de 250 de metri, pe muntele Piz Segnas.

Poliţia elveţiană a confirmat că nicinul dintre cei 20 de oameni de la bord nu a supravieţuit.

Avionul prăbuşit în Elveţia a apărut şi în filme

Avionul Junkers Ju-52 a aparţinut Forţelor Aeriene Elveţieine din 1939, iar în 1985 a fost înregistrat pe numele companiei Ju Air, care efectuează zboruri turistice panoramice.

Pe acelaşi subiect

Avionul a apărut în filmele Where Eagles Dare şi Valkyrie.