Observator » Ştiri externe » Conflict deschis între Marea Britanie și Musk. Guvernul de la Londra îl acuză că încurajează violenţa

Conflict deschis între Marea Britanie și Musk. Guvernul de la Londra îl acuză că încurajează violenţa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.09.2025, 09:10 | Modificat la 16.09.2025, 09:19

Conflict deschis între guvernul Marii Britanii și Elon Musk. Downing Street a denunţat "limbajul periculos şi inflamtor" utilizat de miliardarul american Elon Musk în timpul manifestaţiei care a adunat sâmbătă între 110.000 şi 150.000 de persoane la Londra. 

Demonstraţia, organizată la îndemnul extremei drepte, a avut o amploare fără precedent, iar faptul că Elon Musk a susţinut o intervenţie online a pus paie pe foc. Cel mai bogat om al lumii le-a spus celor prezenţi că vor fi invadaţi de violenţă, aşa că trebuie să riposteze sau să moară.

Afirmaţia l-a oripilat pe premierul Keir Starmer, care a anunţat, prin intermediul unui comunicat, că Regatul Unit este o ţară justă, tolerantă şi respectabilă, Elon Musk nu s-a limitat la a-i îndemna pe britanici să lupte.

Le-a spus că trebuie să dea jos Guvernul, pentru că Marea Britanie suferă o eroziune rapidă din cauza unei imigraţii masive şi necontrolate. Mai mult, Musk le-a indicat că nu ar fi rău să dizolve Parlamentul şi să fie organizate noi alegeri.

Articolul continuă după reclamă