Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Copii călcaţi în picioare pentru o porţie de supă. Scene cutremurătoare în Gaza, după blocada impusă de Israel

Scene cutremurătoare în Gaza, aflată în prag de foamete după blocada impusă de Israel. Oamenii, inclusiv copii, au ajuns să se calce în picioare pentru o porţie de supă. Israelul justifică blocada ca o măsură de presiune asupra Hamas pentru eliberarea ostaticilor, dar organizații internaționale acuză Israelul că folosește foametea ca armă de război.

de Daniela Ciucă

la 16.05.2025 , 16:51

Palestinienii din Gaza depind de cantinele sociale înfiinţate ad-hoc, iar resursele se epuizează pe zi ce trece, relatează AP. Imaginea este cât se poate de sumbră: în fiecare zi, sute de oameni stau la coadă cu orele pentru o porţie de supă de legume. Mulţi dintre aceştia sunt copii, care au venit să îşi ia porţia de mâncare cu ce au avut la îndemână, oale, caserole sau chiar şi găleţi.

Um Abed s-a întors pentru a doua zi cu mâinile goale acasă, la cei 20 de membrii ai familiei sale. Deşi a aşteptat la coadă de la 9 dimineaţa, mâncarea s-a terminat înainte să poată obţine o porţie pentru familia ei. Acasă o aşteaptă un copil de 3 ani, care ţipă şi plânge de foame. În aceeaşi situaţie sunt alţi mii de copii din Fâşia Gaza.

"Am obosit. Suntem sătui să venim la cantine sociale şi de oamenii care se împing să-şi facă loc. Nu trăim ca nişte oameni normali. Nu poţi să dormi la tine acasă sau măcar afară şi nici să te muţi. Ne-au interzis până şi să mâncăm", a mărturisit Um Abed pentru AP, în timp ce mai mulţi copii flămânzi se aflau în jurul ei, cu lacrimi în ochi.

Articolul continuă după reclamă

Gaza, lovită din nou de foamete. Israelul blochează ajutorul umanitar de 3 luni 

Fometea de la începutul războiului a început să se reinstaleze în ultimele luni, a relatat Faten Al-Madhoun, care conduce o cantină socială. Criza umanitară fără precedent a lăsat aproape două milioane de oameni fără apă, hrană sau adăpost.

După 18 luni de război, Fâşia Gaza a atins niveluri de malnutriţie "comparabile cu cele observate în ţările care se confruntă cu crize umanitare prelungite ce se întind pe mai multe decenii", cum ar fi Yemen sau Nigeria, atrage atenţia organizaţia Medecins du Monde (MDM)

Israel a oprit transportul oricărui tip de ajutor umanitar în Gaza pe 2 martie 2025, iar experţii avertizează că în Gaza se va instala foametea cât de curând dacă situaţia nu se schimbă. Aproape jumătate de milion de palestinieni riscă înfometarea, în timp ce un alt milion abia îşi asigură hrana de pe o zi pe alta.

Daniela Ciucă Like
Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Ştiri externe » Copii călcaţi în picioare pentru o porţie de supă. Scene cutremurătoare în Gaza, după blocada impusă de Israel