Cuba anunţă că are dreptul "legitim" de a riposta la o eventuală agresiune americană
Preşedintele Cubei, Miguel Diaz-Canel, a revendicat luni dreptul "legitim" al ţării sale de a răspunde unei eventuale agresiuni din partea SUA. Declaraţiile vin pe fondul unor tensiuni puternice între Havana şi Washington şi al informaţiilor potrivit cărora autorităţile cubaneze ar fi achiziţionat 300 de drone militare din Rusia şi Iran.
"Cuba, supusă deja unei agresiuni multidimensionale din partea SUA, are într-adevăr dreptul absolut şi legitim de a se apăra împotriva unei ofensive militare, ceea ce nu poate fi invocat nici logic, nici onest ca scuză pentru a impune un război împotriva nobilului popor cubanez", a transmis preşedintele cubanez într-o postare pe platforma Xm relatează
Cuba "nu reprezintă vreo ameninţare şi nici nu are planuri sau intenţii agresive împotriva vreunei ţări", a mai declarat el. "Nu este împotriva SUA şi niciodată nu a fost, ceea ce cunoaşte bine guvernul acestei naţiuni, în special agenţiile sale de apărare şi securitate naţională", a adăugat el.
Preşedintele cubanez a subliniat că cel care ameninţă cu adevărat cu o "agresiune militară" împotriva altei ţări este Washingtonul şi că acest lucru, în sine, constituie deja o "crimă internaţională".
Totuşi, Diaz-Canel a avertizat că un atac militar american asupra ţării sale ar avea consecinţe devastatoare pentru ambele părţi şi pentru regiune: "Dacă s-ar materializa, va provoca o baie de sânge, cu consecinţe incalculabile, plus impactul distructiv asupra păcii şi stabilităţii regionale".
Cuba ar fi cumpărat drone de la Rusia şi Iran
Diaz-Canel se alătură astfel vocilor guvernului cubanez care, în ultimele ore, au reacţionat la informaţiile publicate duminică de portalul american Axios şi care nici nu neagă, nici nu confirmă că Havana ar fi achiziţionat drone pentru uz militar din Iran şi Rusia.
Ministrul de externe Bruno Rodriguez a afirmat că insula "apără pacea şi este pregătită să înfrunte agresiunea externă în exercitarea dreptului său la autoapărare, aşa cum este recunoscut de Carta ONU". "Fără nicio scuză legitimă, guvernul SUA construieşte, zi de zi, un dosar fraudulos pentru a justifica războiul economic nemilos împotriva poporului cubanez şi eventuala agresiune militară", a subliniat el pe reţelele sociale.
Axios citează în raportul său declaraţiile unui oficial de rang înalt din serviciile de informaţii, conform cărora SUA analizează ameninţarea reprezentată de dronele provenind din Cuba care ar putea fi trimise împotriva bazei sale navale din Guantanamo (la est de insulă), a navelor militare americane sau a oraşului Key West, Florida, precum şi prezenţa consilierilor militari iranieni la Havana. Aceste informaţii se adaugă argumentelor potenţiale ale Washingtonului pentru a justifica o ipotetică acţiune militară pe insulă.
Relaţiile bilaterale se află într-unul dintre momentele de cea mai mare tensiune din ultimele decenii, cu ameninţări de agresiune militară din partea SUA asupra insulei. Washingtonul a exercitat presiuni asupra Havanei din ianuarie pentru a întreprinde reforme politice şi economice.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰
Înapoi la Homepage
