Observator » Ştiri externe » Ministru din Madagascar, demis pentru că a vrut să comande bomboane de milioane de dolari

Ministru din Madagascar, demis pentru că a vrut să comande bomboane de milioane de dolari

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.06.2020, 08:37 | Modificat la 06.06.2020, 16:45

Ministrul Educaţiei din Madagascar a fost demis, după ce plănuia să comande dulciuri de 2 milioane de dolari. Bărbatul voia ca bomboanele să fie transportate în şcoli, iar fiecare elev urma să primească câte trei acadele pentru a masca gustul unui remediu pe bază de plante, netestat pentru coronavirus.

Planul ministrului a fost anulat după împotrivirea preşedintelui ţării. În Madagascar sunt peste 970 de cazuri de COVID-19. Tot mai multe ţări din Africa adoptă remedii pe bază de plante pentru a combate virusul, cu toate că Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că nu există dovezi clare că sunt eficiente.