Observator » Ştiri externe » Trei femei, înjunghiate la o manifestaţie pentru dreptul la avort, în Santiago de Chile

Trei femei, înjunghiate la o manifestaţie pentru dreptul la avort, în Santiago de Chile

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.07.2018, 07:51 | Modificat la 27.07.2018, 10:23

O manifestaţie în favoarea dreptului la avort a degenerat în ciocniri violente, în Santiago de Chile. Cel puţin trei femei au fost înjunghiate - din fericire viaţa nu le-a fost pusă în pericol -, iar un comandant al poliţiei a fost şi el rănit.

O manifestaţie în favoarea dreptului la avort a degenerat în ciocniri violente, în Santiago de Chile. Cel puţin trei femei au fost înjunghiate - din fericire viaţa nu le-a fost pusă în pericol -, iar un comandant al poliţiei a fost şi el rănit.

Incidentele s-au produs după ce poliţia a încercat să oprească marşul de protest. Chile este ultima ţară din America Latină care interzice întreruperile de sarcină în toate cazurile.

Anul trecut însă, Curtea Constituţională a decis că avorturile trebuie permise dacă viaţa mamei este în pericol sau dacă sarcina este urmarea unui viol.

Articolul continuă după reclamă