Parchetul European cere ridicarea imunităţii a 11 parlamentari greci în dosarul fraudelor agricole

Biroul Procurorului Public European (Parchetul European, EPPO), condus de Laura Codruţa Kovesi, a cerut miercuri ridicarea imunității a 11 membri ai parlamentului grec, în cadrul unei anchete privind un caz de fraudare a subvențiilor agricole de la bugetul Uniunii Europene, transmite DPA, potrivit Agerpres. 

de Denisa Vladislav

la 01.04.2026 , 18:58

Parchetul European cere ridicarea imunităţii a 11 parlamentari greci în dosarul fraudelor agricole - Sursa: Profimedia

Alți cinci foști parlamentari greci sunt suspectați în acest dosar, în timp ce informația privind posibila implicare a unui fost ministru al justiției și a unui secretar de stat a fost înaintată parlamentului, a precizat EPPO.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Alți cinci foști parlamentari greci sunt suspectați în dosar

Articolul continuă după reclamă

Purtătorul de cuvânt al guvernului grec, Pavlos Marinakis, a descris acest caz drept unul ''grav'' și a declarat că executivul de la Atena așteaptă transferarea dosarelor către parlament pentru analizarea fiecărui caz în mod individual.

De câteva luni se desfășoară investigații despre modul în care unii fermieri greci au obținut subvenții de milioane de euro furnizând informații false.

Acuzațiile includ abuz de încredere, fraudă informatică și declarație falsă cu intenția de a obține un beneficiu ilegal pentru o terță persoană.

Unii fermieri greci au obținut subvenții de milioane de euro furnizând informații false

Conform legislației grecești, dovada unei fapte penale comise de membri ai guvernului sau ai parlamentului trebuie să fie predată parlamentului, care decide apoi cu privire la ridicarea imunității.

Creat în 2021, Parchetul European este o instituție independentă însărcinată cu investigarea, urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului Uniunii Europene, cum ar fi fraude transfrontaliere cu TVA de peste 10 milioane de euro.

Fiecare stat participant are un procuror european în cadrul Colegiului EPPO la Luxemburg, care este prezidat de procurorul-șef european, funcție deținută în prezent de procuroarea română Laura Codruța Kovesi, numită în octombrie 2019 și al cărei mandat se va încheia pe 31 octombrie 2026. De asemenea, fiecare stat participant are cel puțin doi procurori europeni delegați, care efectuează investigații în țările lor.

Denisa Vladislav Like
Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi observat reduceri în preţul carburanţilor?
Observator » Ştiri externe » Parchetul European cere ridicarea imunităţii a 11 parlamentari greci în dosarul fraudelor agricole