Observator » Ştiri externe » Preşedintele Interpolului și-a dat demisia, la 10 zile după dispariția misterioasă

Preşedintele Interpolului și-a dat demisia, la 10 zile după dispariția misterioasă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 08.10.2018, 08:50 | Modificat la 08.10.2018, 08:50

Preşedintele Interpolului, demnitarul chinez Meng Hongwei, şi-a dat demisia printr-un mesaj trimis la sediul organizaţiei, la zece zile după ce a dispărut fără urmă în ţara sa.

Preşedintele Interpolului, demnitarul chinez Meng Hongwei, şi-a dat demisia printr-un mesaj trimis la sediul organizaţiei, la zece zile după ce a dispărut fără urmă în ţara sa.

În acelaşi timp, autorităţile chineze au anunţat că Meng este anchetat, fiind "suspectat de încălcarea legii". Soţia lui Meng a cerut protecţia poliţiei din Franţa, unde se află sediul Interpol.

Ea a dezvăluit că ultimul mesaj primit de la soţul său conţinea imaginea unui cuţit, ceea ce ar însemna că el se afla în pericol. Femeia a adăugat că a primit ameninţări prin telefon şi pe reţelele sociale iar din acest motiv nu doreşte să-şi arate chipul.

Articolul continuă după reclamă