Observator » Inedit » Oamenii de ştiinţă au reuşit să obţină APĂ din AER

Oamenii de ştiinţă au reuşit să obţină APĂ din AER

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 14.04.2017, 12:33 | Modificat la 14.04.2017, 13:02

O nouă tehnologie aduce speranţă pentru locuitorii din zonele aride. Oamenii de ştiinţă au inventat dispozitivul care poate stoca apa din aer.

O nouă tehnologie aduce speranţă pentru locuitorii din zonele aride. Oamenii de ştiinţă au inventat dispozitivul care poate stoca apa din aer.

Dispozitivul se foloseşte de lumina soarelui pentru a extrage zilnic litri de apă din aer.

Oamenii de ştiinţă din Massachusetts l-au construit dintr-un material special produs la Univeristatea Berkeley din California.

Articolul continuă după reclamă

În condiţii de umiditate de 20-30%, prototipul a fost capabil să obţină aproape trei litri de apă, în 12 ore de funcţionare.

Dispozitivul absoarde umezeala din zonele uscate, folosind doar energia solară, iar ulterior, o transformă în apă.